Kryminalni z Wieliczki i Niepołomic wspólnie z kryminalnymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie namierzyli i zatrzymali cztery osoby odpowiedzialne za dokonanie oszustwa w powiecie wielickim. Trzech mężczyzn oraz kobieta wyłudzili od dwóch starszych osób 40.000 zł. Usłyszeli zarzuty oszustwa, za które grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Pod koniec kwietnia br., na terenie powiatu wielickiego doszło do oszustwa metodą „na wnuczka”. Ofiarą padła starsza kobieta. Oszuści podali się za jej wnuczka informując, że uczestniczył w zdarzeniu drogowym i potrzebuje pieniędzy na kaucję, by uniknąć więzienia. Kobieta uwierzyła przestępcom i przekazała im swoje oszczędności w kwocie 25.000 złotych. Tego samego dnia i w ten sam sposób kolejna starsza kobieta straciła 15.000 złotych.
Kobiety złożyły zawiadomienia, a kryminalni od razu przystąpili do pracy. Początkowo była to żmudna dokładna analiza całego zdarzenia krok po kroku i wyszukiwanie śladów, jakie mogli pozostawić oszuści. Tych materialnych, jak i wirtualnych pozostawionych w sieci. Prowadzone działania operacyjne przyniosły skutek, policjanci wpadli na trop pierwszego z oszustów. Intensywne działania operacyjne już po niedługim czasie doprowadziły policjantów do wspólników oszusta. Funkcjonariusze ustalili, gdzie przebywają i 4 czerwca b.r. zatrzymali wszystkie cztery osoby, które brały udział w przestępczym procederze. Policjanci przeszukali zajmowane przez nich pomieszczenia, w których zabezpieczyli gotówkę oraz telefony, które mogły posłużyć do przestępstwa. U dwóch mężczyzn w trakcie przeszukania miejsca zamieszkania zabezpieczono narkotyki w postaci: MDMA, metamfetaminy i marihuany.
Wszystkim zatrzymanym zostały przedstawione zarzuty z art. 286 k.k. za które grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”. Ich ofiarami najczęściej padają osoby starsze i samotne. Funkcjonariusze apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do domu bądź dzwonią podając się za członków rodziny, znajomych lub za pracowników różnych instytucji. Przed przekazaniem jakichkolwiek pieniędzy czy innych rzeczy wartościowych, należy jak najszybciej skontaktować się z osobą, do której mają one trafić. W ten sposób upewnimy się, że to rzeczywiście ona zwracała się do nas z prośbą i nie zostaniemy oszukani. Pamiętajmy też, że policjanci nigdy nie dzwonią w takich przypadkach jak opisują to oszuści podający się za policjantów i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na Policję. 997 lub 112 to numery alarmowe, pod którymi mogą Państwo uzyskać pomoc.
Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.
Źródło: Policja.pl