Previous slide
Next slide

Michał Róg i Jadwiga Zucker – miłość w czasach Zagłady

Przed II wojną światową mieszkał w Dębicy w kamiennicy należącej do żydowskiej rodziny Zuckerów. Przyjaźnił się ze swoimi gospodarzami, a w czasie Holokaustu pomagał im dostarczając żywność i lekarstwa do dębickiego getta. Michał Róg, dębiczanin z narażeniem życia zorganizował  „aryjskie papiery” jednej z córek Zuckerów – Jadwidze i pomógł jej w ucieczce z getta w Dębicy.  Po wojnie Jadwiga została jego żoną. 25 kwietnia 1996 roku Michał Róg otrzymał tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Michał Róg wynajmował mieszkanie w należącej do Zuckerów okazałej kamiennicy przy dzisiejszej ul. Rzeszowskiej. Budynek ten jest znany większości dębiczan. To wybudowana na przełomie XIX i XX wieku przez notariusza i późniejszego burmistrza Dębicy (1904-1908) oraz prawnego pełnomocnika rodziny Raczyńskich na majątkach klucza dębickiego Kazimierza Wilusza willa w której dzisiaj mieści się Dom Gościnny „Wiluszówka”.

W 1942 r. cała rodzina Zuckerów: Fania, Tobiasz, ich synowie Maurycy i Mailech, córki Sabina, Jadwiga i Berta znaleźli się w dębickim getcie. Michał Róg, który był zaprzyjaźniony z Zuckerami postanowił postanowił im pomóc i do getta dostarczał żywność, odzież oraz leki.
W kwietniu 1943 r. Niemcy rozpoczęli likwidację dębickiego getta. Jedna z córek Zuckerów – Jadwiga poprosiła Michała Roga o pomoc w ucieczce z getta. Michał dostarczył jej „aryjskie” dokumenty na nazwisko Cieśla oraz metrykę chrztu które otrzymał od swojej znajomej z Pilzna.

Jadwiga wydostała się z getta skacząc z dachu jednego z domów graniczących z gettem i uciekła na aryjską stronę miasta, gdzie spotkała Roga, który towarzyszył jej do sąsiedniej wsi. Stąd wyruszyła do Krakowa. Posiadane przez nią „aryjskie” dokumenty pomogły Jadwidze znaleźć pracę. Przez cały czas pozostawała ona w kontakcie z Rogiem, który odwiedzał ją od czasu do czasu. Po ucieczce Jadwigi Michał nadal opiekował się rodziną Zuckerów, którzy zostali przeniesieni do getta w Bochni. Róg pomógł także Szymonowi Einhornowi, szwagrowi Jadwigi, który uciekł z getta. Ukrył go w mieszkaniu w ubikacji, umył, nakarmił i przechował z narażeniem własnego życia.

Po wojnie, w 1946 roku Michał Róg ożenił się z Jadwigą i oboje pozostali w Polsce. Przeżyli razem 40 lat. Szymon Einhorn wyjechał do Izraela. 23 lata temu, 25 kwietnia 1996 r. Michał Róg za swe poświęcenie podczas okupacji niemieckiej w stosunku do żydowskiej rodziny Zuckerów otrzymał tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Zmarł 10 lat wcześniej, w 1986 roku we Wrocławiu.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, rozpowszechnianie tylko za zgodą redakcji portalu ziemiadebicka.pl

Artykuł po raz pierwszy ukazał się na portalu ziemiadebicka.pl w kwietniu 2019 roku.

Śladami przedwojennych mieszkańców Dębicy. „Wiluszówka” za czasów Zuckerów i Michała Roga

Podziel się z innymi

Shares
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.