Takiego Pilzna już w realu nie zobaczymy. Jest rok 1992, początek transformacji. Na filmie nakręconym przez Andrzeja Hadałę widać Pilzno sprzed ponad 30 lat. Dzisiaj ten ponad 11 minutowy film pokazał na grupie poświęconej Pilznu „Na Własne Oczy-Gmina Pilzno-Ciekawe Miejsca” i na swoim kanale na YT Michał Hadała, syn Andrzeja Hadały.
” Autorem tych nagrań jest mój tata Andrzej Hadała. W latach 90-tych kupił kamerę i zaczął dokumentować uroczystości rodzinne, kościelne, miejskie, wesela. Nagrania z filmu to tylko fragmenty relacji jakie były dokumentowane np. podczas Forum Prasy Polonijnej , WOK w gminie Pilzno, Dnia Strażaka. W swojej kolekcji posiada ponad 300 kaset VHS na których są archiwalne nagrania związane z Pilznem i nie tylko.
Z racji tego że kasety z biegiem czasu ulegają zniszczeniu systematycznie zaczął archiwizować nagrania do formy cyfrowej. Podczas ostatniej archiwizacji gdy zobaczyliśmy co jest nagrane stwierdziliśmy, że trzeba się tym podzielić z mieszkańcami Pilzna. I chyba była to dobra decyzja o czym świadczy liczba polubień, komentarzy, udostępnień na grupie FB: “ Na Własne Oczy-Gmina Pilzno-Ciekawe Miejsca”. W przyszłości o ile pozwoli na to czas planujemy udostępnić kolejne materiały” – mówi w rozmowie z portalem ziemiadebicka.pl Michał Hadała.
Na filmie nagranym 19 września 1992 roku przewijają się kolejne obrazy Pilzna sprzed ponad 30 lat. W pierwszym ujęciu widać kiosk Ruchu i przejeżdżającą obok niego furmankę ciągniętą przez konika (dzisiaj już praktycznie nie spotykany widok). Dalej widoczne są stare samochody: maluchy, duże fiaty i „wylotówkę” na Tarnów.
Na jednym z ujęć widać budowę budynku na skrzyżowaniu ul. Węgierskiej, na kolejnym fragment parku przy „Sokole” w Pilźnie w bardzo kiepskim stanie jak widać na filmie.
Dalej na filmie widoczne są m.in. reklama WOK w Gminie Pilzno, bar „Zbyszko” przed którym przy stoliku siedzą panowie, parterowy pawilon usługowy. Później autor filmu z kamerą przenosi się na Rynek w Pilźnie pokazując wygląd kamienic, reklamy na budynkach (ksero, materiały budowlane), pomnik przed dzisiejszym Urzędem Miasta i piekarnię Dropińskich.
Na filmie widoczny jest parking na Rynku w Pilźnie z najbardziej popularnymi wówczas samochodami: maluchami, polonezami, dużymi fiatami, ładami i syrenkami, kiosk Ruch oraz wjeżdżające na płytę Rynku autobusy PKS. Autor filmu utrwalił na nim zabytki Pilzna: kościół pw. Jana Chrzciciela, klasztor, kamienice. To co najbardziej rzuca się w oczy to ogrom zieleni na pilzneńskim Rynku i wokół niego. Drzew nie brakowało, było ich dużo i stwarzały niezapomniany klimat tego miejsca.
Panie za ladą w sklepie spożywczym to kolejne ujęcie z tego filmu. Za paniami ubranymi w białe fartuchy półki z towarem a na nich chleb, cukierki i jakieś napoje w butelkach. Kilka ekspedientek obsługuje klientów stojących przy ladach.
Kilka minut filmu jest nakręcona z jakiegoś wysokiego budynku. Widać na nim pilzneński Rynek z góry, parking z samochodami i dworzec autobusowy na Rynku na który wjeżdżają autobusy.
Zapraszamy do obejrzenia filmu:)