Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Dwór w Korzeniowie

To wyjątkowy obiekt architektury rezydencjalnej w stylu klasycystycznym. Pochodzi z końca XVIII wieku, rozbudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Dworek jest murowany, parterowy, z mieszkalnym poddaszem i częściowo podpiwniczony. Z zewnątrz prezentuje się imponująco. Biało nakrapiane ściany przecina rząd prostokątnych okien.  Pokrywa go czerwony, mansardowy dach. W dachu lukarny czyli małe okienka.

Frontowa elewacja budowli wysunięta ku przodowi stanowi tzw. ryzalit z czterokolumnowym portykiem, sięgającym gzymsu wieńczącego facjaty, nakryte trójkątnym zwieńczeniem. Pod  zacienioną werandą, którą podtrzymują cztery potężne kolumny, umieszczono główne wejście do pałacyku. Powierzchnia zabudowy dworu wynosi 390 m. W przeszłości dwór posiadał 5 izb mieszkalnych, 8 innych pomieszczeń i jedną piwnicę. Do tej niezwykle urokliwej niegdyś rezydencji szlacheckiej prowadzi żwirowy podjazd, a przed wejściem kiedyś znajdował się staw (obecnie wyschnięty).

Od 1883 roku dwór należał do rodziny Wilczyńskich. Od początku XX wieku do roku 1934 r właścicielem dworu był Jan Steczkowski – Minister Skarbu. Za jego czasów zmodernizowano 3 stawy i założono hodowlę karpia. PO 1934 Steczkowski przekazuje dwór Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, które z kolei odsprzedaje go hrabiemu Zgurniakow. Ostatnim właścicielem dworu jest przedsiębiorca naftowy Leopold Szereauc, który mieszkał w nim do roku 1937. Zmarł w 1943 i został pochowany w pobliżu kapliczki przy północnej granicy parku gdzie obecnie znajduje się płyta nagrobna. Życzeniem L. Szereauca było pochowanie na wzgórzu gdzie spoczywają ofiary najazdu wojsk szwedzkich i Rakoczego w 1656 i 1657 roku.

Po wojnie majątek z dworem w Korzeniowie przechodzi na własność Państwowego Funduszu Ziemi. W dworze początkowo od mieściło się Technikum Rolnicze, a od 1952 r. w dworze mieściła się szkoła podstawowa, która wyprowadziła się po wybudowaniu w Korzeniowie nowego budynku szkoły podstawowej która zlokalizowana jest w niedaleko dworu.  W obiekcie w latach 80. XX wieku przeprowadzono remont który trwał 5 lat i zakończył się w 1985 r. Później. końcem lat 90. XX w. wymieniono obróbki blacharskie w elewacji frontowej a w roku 2001 wymieniono dach. W latach 2000 – tysięcznych w dworze po wyprowadzce szkoły podstawowej działały warsztaty zajęciowe Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Radość”. Po wyprowadzce z dworu warsztatów terapii zajęciowej kilka lat temu dwór pozostający we władaniu Gminy Żyraków pozostawał nieużytkowany.

Wokół dworu rozciąga  się podworski, naturalistyczny, względnie dobrze zachowany park. Został założony w XVIII w. Zajmuje powierzchnię 16,9 ha, w tym zadrzewienia stanowią 4 ha, wody 1,5 ha. Z pięciu stawów, jedynie główny przed dworkiem jest czysty i nie zarośnięty. Poza tym w parku znajduje się duża ilość starych, okazałych drzew. Przeważa olsza, dorodne osobniki dębów, większość samotnych.  Nieliczne są lipy. Wokół stawu rośnie robinia, a brzegi porastają z rzadka wierzby. Przy drodze rośnie świerk pospolity. Spośród krzewów najwięcej jest czarnego bzu, tarniny, głogu i ligustra. W parku, poza dworem, znajdują się jeszcze dwa drewniane budynki (stolarnia i kuźnia) oraz zabytkowa kapliczka z figurą Matki Boskiej.

W ostatnich miesiącach po wielu latach starań dwór wrócił do spadkobierców przedwojennych właścicieli dworu i majątku w Korzeniowie.

Podziel się z innymi

Shares

Gdzie planujecie spędzić Święta Bożego Narodzenia ?
Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.