120 lat temu, dokładnie 18 czerwca 1905 roku nastąpiło poświęcenie wybudowanej na potrzeby uczniów dębickiego Gimnazjum Bursy im. św. Jadwigi przy ul. Wielopolskiej w Dębicy.
Od samego początku jej głównym celem było zapewnienie schronienia i wsparcia edukacyjnego dla najbiedniejszych uczniów zwłaszcza spoza Dębicy. Bursa była miejscem w którym biedni uczniowie, których rodziny nie mogły pozwolić sobie na koszty utrzymania w Dębicy mogli znaleźć dach nad głową i możliwość nauki ci.

W okresie międzywojennym kompleks bursy składał się z dwóch budynków przy ulicy Wielopolskiej. Piętrowy gmach, zwany „dużą bursą”, stanowił główne miejsce zakwaterowania, natomiast parterowy budynek, określany jako „mała bursa”, pełnił funkcje pomocnicze. W różnych okresach bursę zamieszkiwało od 50 do 90 uczniów, głównie pochodzących z ubogich rodzin wiejskich. Działalność bursy przez szereg lat wspierał ks. Błażej Kotfis.
Po zakończeniu II wojny światowej bursa w dalszym ciągu była wykorzystywana na cele oświatowo-noclegowe dla dębickich szkół. 1 lipca 1958 r. powołano do istnienia Szkołę Podstawową nr 4 w Dębicy której siedzibą stał się właśnie budynek Bursy im. Św. Jadwigi przy ulicy Wielopolskiej 23. Stanowisko kierownika szkoły objął wówczas Józef Róg.

Później w latach 80. XX wieku w budynku bursy przy ul. Wielopolskiej działało przedszkole, natomiast na początku lat 90. XX wieku w budynku działała Szkoła Społeczna. W następnych latach aż do roku 2006 funkcjonowały tutaj różne firmy m.in. AD Polska. W 2007 roku budynek został zakupiony przez prywatnego przedsiębiorcę i gruntownie przebudowany. Na jego froncie widnieje data powstania budynku – 1905.
Dziś budynek dawnej bursy po gruntownej przebudowie w 2007 roku funkcjonuje jako siedziba biur różnych firm.


