Do Sądu Okręgowego w Rzeszowie trafił akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, w skład której wchodzili m.in. studenci jednej z rzeszowskich uczelni. Cudzoziemcy – głównie obywatele Kazachstanu i Białorusi – stworzyli pozorny system „pożyczek”, który pozwalał innym obcokrajowcom nielegalnie zalegalizować pobyt w Polsce.

Mechanizm polegał na udzielaniu fikcyjnych pożyczek w wysokości od 30 do 50 tys. złotych osobom starającym się o kartę pobytu. Środki te miały rzekomo stanowić zabezpieczenie finansowe na czas nauki w Polsce, co było warunkiem uzyskania zezwoleń na pobyt czasowy. W rzeczywistości pieniądze wracały do grupy już po kilku dniach – z potrąceniem prowizji.

Grupę rozpracowali funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Rzeszowie-Jasionce pod nadzorem Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów. Śledztwo trwało blisko rok i doprowadziło do zatrzymania 23 cudzoziemców z Kazachstanu, Białorusi, a także Etiopii, Kenii, Zimbabwe i Papui-Nowej Gwinei. Wszyscy bezprawnie uzyskali tytuły pobytowe, wprowadzając urzędników wojewódzkich w błąd.

Podejrzanym postawiono zarzuty poświadczenia nieprawdy i wyłudzenia zezwoleń. 8 członków grupy usłyszało łącznie 213 zarzutów. Rekordzista – obywatel Kazachstanu – odpowie aż za 113 czynów. Jeden z podejrzanych usłyszał zarzut kierowania całą grupą.
Wobec trzech osób zastosowano tymczasowy areszt, a pozostali zostali objęci środkami wolnościowymi – dozorem policyjnym, zakazem opuszczania kraju i poręczeniami majątkowymi.
Źródło: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej