Previous slide
Next slide

Kiedyś w dębickich szkołach i całym mieście dziewiątego maja obchodzono Dzień Zwycięstwa

Przez dekady 9 maja był jednym z najważniejszych dni w kalendarzu PRL-owskiej propagandy. W Dębicy szkolne akademie, czerwone goździki i radzieckie filmy wojenne tworzyły całą oprawę ku czci „wyzwolenia”. Po 1989 roku wszystko to okazało się fałszem – a Armia Czerwona kolejnym ciemiężycielem.


Święto „zwycięstwa” według Moskwy

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu 9 maja był obchodzony w polskich szkołach z dużą pompą – także w Dębicy. Tego dnia uczniowie uczestniczyli w uroczystych akademiach „ku czci”, recytowali wiersze o Armii Czerwonej, śpiewali pieśni wojenne, a delegacje składały kwiaty pod pomnikiem żołnierza radzieckiego na dębickim rynku. Całość była hołdem dla „wyzwolicieli”, czyli Armii Czerwonej – zgodnie z narracją narzuconą przez władze PRL.

Akademie, czerwone krawaty i goździki

Organizacja uroczystości była obowiązkowa. Harcerze przychodzili do szkół w mundurach, członkowie ZSMP – w czerwonych krawatach. Każdy uczeń musiał mieć czerwone goździki, które później składano pod pomnikiem. Dzieci uczyły się tekstów, ćwiczyły inscenizacje i z powagą śpiewały o braterstwie broni.

Oficjalna wersja historii – utrwalana na lekcjach

Władze dbały o to, by młodzież znała i powtarzała jedyną słuszną wersję historii. Utrwalano ją nie tylko podczas akademii, ale też na lekcjach:

  • Wychowania Obywatelskiego,
  • Historii,
  • Języka Rosyjskiego,
  • a nawet języka polskiego,
    gdzie obowiązkowe były lektury gloryfikujące Związek Radziecki, partyzantkę sowiecką czy komunizm. Nauczyciele przekazywali wiedzę według ściśle określonych podręczników zatwierdzonych przez cenzurę.

Wystawy, pomniki i plakaty

Z okazji 9 maja organizowano okolicznościowe wystawy – najczęściej w budynku dzisiejszej Szkoły Muzycznej lub w siedzibie PZPR przy ul. Rzeszowskiej. Pod opieką nauczycieli uczniowie obowiązkowo zapoznawali się z planszami, mapami i zdjęciami utrwalającymi propagandową wersję dziejów.

Ulice również nie pozostawały obojętne – miasto było udekorowane plakatami z hasłami typu „Nigdy więcej wojny i faszyzmu”, a na wiadukcie kolejowym przy ul. Kościuszki zawisał transparent z cytatem Władysława Gomułki: „Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy.”

Filmowa indoktrynacja

Wieczorem, po oficjalnych uroczystościach, telewizja kontynuowała przekaz. Emitowano specjalny repertuar filmowy:

  • „Kierunek Berlin”,
  • „Koralina Czerwona”,
  • liczne radzieckie produkcje wojenne,
    które miały utrwalać przekonanie o zbawczej roli ZSRR w zwycięstwie nad faszyzmem.

Po 1989 roku: koniec mitu

Wszystko zmieniło się po 1989 roku. Polska odzyskała suwerenność, a jedynie słuszna historia legła w gruzach. Hasła o „bratniej pomocy” okazały się fałszem. Coraz więcej faktów zaczęło ujawniać prawdziwą twarz Armii Czerwonej – jako siły, która po pokonaniu Niemiec… wprowadziła nowe zniewolenie.

Symbole „wyzwolenia” zaczęły znikać. Pomniki usunięto, czerwone krawaty i goździki odeszły w zapomnienie, a transparent Gomułki stał się reliktem propagandowej bufonady. Komunistyczna władza – mimo szumnych deklaracji – musiała oddać stery pod naciskiem społeczeństwa i historii.

Dziś – tylko wspomnienie

Dzisiejsi uczniowie nie noszą czerwonych goździków ani nie chodzą na wystawy partyjne. Ale starsi mieszkańcy Dębicy wciąż pamiętają tamten 9 maja – z mundurami, sztandarami, wierszami i kwiatami. Wspomnienie z innego świata. Świata, w którym historia nie była szukaniem prawdy, lecz narzędziem w rękach władzy.

Podziel się z innymi

Shares

Na kogo oddasz głos w wyborach Prezydenta RP 18 maja 2025 roku ?
Previous slide
Next slide

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.