Fikcyjne wsparcie, realne przestępstwo. Młodzi cudzoziemcy oszukiwali system

Do Sądu Okręgowego w Rzeszowie trafił akt oskarżenia przeciwko członkom zorganizowanej grupy przestępczej, w skład której wchodzili m.in. studenci jednej z rzeszowskich uczelni. Cudzoziemcy – głównie obywatele Kazachstanu i Białorusi – stworzyli pozorny system „pożyczek”, który pozwalał innym obcokrajowcom nielegalnie zalegalizować pobyt w Polsce.

Mechanizm polegał na udzielaniu fikcyjnych pożyczek w wysokości od 30 do 50 tys. złotych osobom starającym się o kartę pobytu. Środki te miały rzekomo stanowić zabezpieczenie finansowe na czas nauki w Polsce, co było warunkiem uzyskania zezwoleń na pobyt czasowy. W rzeczywistości pieniądze wracały do grupy już po kilku dniach – z potrąceniem prowizji.

Grupę rozpracowali funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Rzeszowie-Jasionce pod nadzorem Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów. Śledztwo trwało blisko rok i doprowadziło do zatrzymania 23 cudzoziemców z Kazachstanu, Białorusi, a także Etiopii, Kenii, Zimbabwe i Papui-Nowej Gwinei. Wszyscy bezprawnie uzyskali tytuły pobytowe, wprowadzając urzędników wojewódzkich w błąd.

Podejrzanym postawiono zarzuty poświadczenia nieprawdy i wyłudzenia zezwoleń. 8 członków grupy usłyszało łącznie 213 zarzutów. Rekordzista – obywatel Kazachstanu – odpowie aż za 113 czynów. Jeden z podejrzanych usłyszał zarzut kierowania całą grupą.

Wobec trzech osób zastosowano tymczasowy areszt, a pozostali zostali objęci środkami wolnościowymi – dozorem policyjnym, zakazem opuszczania kraju i poręczeniami majątkowymi.
Źródło: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Podziel się z innymi

Shares

Na kogo oddasz głos w wyborach Prezydenta RP 18 maja 2025 roku ?

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.