Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Dębicy radni zdecydowali o obniżeniu progów wyborczych przy wyborze rad osiedlowych. Dotychczasowa ilość osób wymaganych do powołania rady osiedla w I turze wynosząca 180 osób i 150 osób w II turze została obniżona odpowiednio do 120 osób w I turze i 100 osób w turze II. Z takiego rozwiązania nie są zadowoleni przedstawiciele trzech istniejących w Dębicy rad osiedlowych, którzy uważają, że te limity są wciąż zbyt wysokie.
Sprawa utworzenia osiedli oraz statutów rad osiedli została wcześniej poddana konsultacjom społecznym w ramach których mieszkańcy mogli od 7 kwietnia do 6 maja zgłaszać swoje uwagi do projektu statutów rad osiedli. Takich pism z uwagami bezpośrednio do biura Rady Miejskiej oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej zostało zgłoszonych dokładnie 21. Pisma składały zarówno obecnie działające rady osiedli (Świętosława, Słoneczne), jak i organizacje, stowarzyszenia i partie polityczne (Forum na Rzecz Dębicy, Ruch Integracji Społecznej, Platforma Obywatelska – zarząd powiatu dębickiego), rady nadzorcze spółdzielni mieszkaniowych oraz mieszkańcy. Propozycje zawarte w tych pismach proponowały zarówno utworzenie rad osiedli bez względu na liczbę mieszkańców obecnych na zebraniach, przez obniżenie ich wymaganej liczby do 40 osób w I turze i 30 osób w II turze do propozycji podwyższenia limitu do 300 osób w I turze i 200 osób w II turze oraz określenie progu wyborczego na 50% uprawnionych do głosowania na każdym osiedlu.
Swoje zdanie dotyczące przedstawionego przez Komisję Organizacyjno-Prawną Rady Miejskiej projektu uchwały wyrazili podczas sesji przedstawiciele trzech działających na terenie miasta rad osiedlowych. Uważają oni, że zaproponowane przez komisję limity są zbyt wysokie i spowodują, że rady osiedlowe na terenie miasta mogą nie powstać.
Ostatecznie 15 głosami za, przy 3 przeciw i 1 wstrzymującym się uchwała dotycząca statutów osiedli na mocy której w I turze wyborów do rady osiedla musi wziąć udział 120 osób, a w II turze 100 osób została przyjęta.