80 lat temu, 5 lutego 1937 roku wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski na posiedzeniu Komisji Budżetowej Sejmu przedstawił plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. W ramach planu powstało szereg inwestycji na terenie południowo-wschodniej Polski m.in. Fabryka Gum Jezdnych w Dębicy, Fabryka Lignoza w Pustkowie czy Fabryka Farb w Dębicy.
Centralny Okręg Przemysłowy, który miał być symbolem odrodzenia Polski po latach zaborów powstawał w latach 1936-1939 w południowo – wchodniej Polsce, w widłąch Wisły i Sanu i obejmował 44 powiaty. Na tym terenie zamieszkiwało wówczas 6 milionów ludzi. COP był największym przedsięwzięciem ekonomicznym II Rzeczpospolitej i wielkim, ogólnopolskim planem inwestycyjnym. Jego celem było zwiększenie ekonomicznego potencjału Polski, rozbudowa przemysłu ciężkiego i zbrojeniowego, a także zmniejszenie bezrobocia wywołanego skutkami wielkiego kryzysu. Zakłady COP zapewniły pracę na terenach dotkniętych największym bezrobociem. Dzięki niemu wzrósł poziom cywilizacyjny na terenach objętych programem COP-u.
Programem COP-u objęta została także Dębica i okoliczne miejscowości. To w Dębicy w 1939 roku uruchomiono Fabrykę Gum Jezdnych. Na archiwalnych zdjęciach znajdujących się w Muzeum Regionalnym w Dębicy można zobaczyć archiwalne zdjęcia z 1939 roku upamiętniające produkcję pierwszej opony, budowę powstających zakładów czy wizytę wicepremiera i ministra skarbu Eugeniusza Kwiatkowskiego w dębickiej Fabryce Gum Jezdnych.W muzeum znajdują się także fragment przedwojennej kroniki filmowej oraz kopia Tygodnika Centralnego Okręgu Przemysłowego, w którym Dębica, jest wymieniana na pierwszej stronie jako „Najciekawszy Ośrodek COP”.
Pod koniec ubiegłego roku w ramach inauguracji obchodów 80 – lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego w Dębicy i Pustkowie przy obiektach które wiążą się z powstaniem COP postawione zostały pamiątkowe tablice upamiętniające to wydarzenie. Tablice takie postawione zostały m.in. przy Muzeum Regionalnym w Dębicy, Firmie Oponiarskiej oraz przy Firmie Lerg (w latach ’30 XX zakład Lignoza).
Na terenie samej Dębicy jest kilka miejsc związanych historycznie z działalnością COP-u: obecna Firma Oponiarska Dębica SA (w latach 30 XX wieku Fabryka Gum Jezdynych), wieża ciśnień na Osiedlu Matejki, Wytwórnia Urządzeń Chłodniczych – PZL Dębica – powstała w 1938 r. ( na terenie obecnego Dębickiego Parku Przemysłowego), Tikkurila Polska SA (wcześniej Fabryka Farb i Polifarb Dębica)