Wybudowana w 1938 roku z inicjatywy ówczesnego starosty powiatu dębickiego Kazimierza Ringa, inspektora Leona Grabowieckiego oraz burmistrza miasta prof. Michała Staronia, Szkoła Mechaniczna w Dębicy postawiona została w szczerym polu, jakieś 2 kilometry od centrum miasta.
Przez kolejnych kilkadziesiąt lat niewiele się w tym zakresie zmieniło co ilustruje poniższa fotografia na której na pierwszym planie znajdują się Kazimierz Leski i Aleksander Król – uczniowie tej szkoły w latach 60′ XX wieku.
W tym czasie imponujący budynek szkoły nadal stał w szczerym polu, a w jego sąsiedztwie od czasu do czasu rozbijały się namioty cyrkowe, wesołe miasteczka i organizowane były festyny.
Utworzona w 1939 roku szkoła miała zaspokoić potrzeby rozwijającego się w Centralnym Okręgu Przemysłowym przemysłu, który potrzebował kadry wykwalifikowanych pracowników. W budowę szkoły istotny wkład miał ówczesny ambasador RP w Londynie hr. Edward Raczyński, który nie tylko przekazał prywatny teren pod budowę szkoły, ale także dostarczył materiał budowlany po zniżonej cenie. Projekt budowy opracowali architekci ze Lwowa, a pracami budowlanymi kierował inżynier architekt Bronisław Błasiak z Dębicy.
Zdjęcie z archiwum prywatnego Pani Ewy Król.