130 poborowych rozpoczęło szkolenie

DSCF28381 lipca prawie 130 poborowych rozpoczęło szesnastodniowe szkolenie w 33 Batalionie Piechoty Lekkiej. Jest to szkolenie podstawowe ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy wcześniej nie służyli w wojsku i nie są rezerwistami. Pierwszy dzień, to wcielenie do brygady, sprawy ewidencyjne, umundurowanie i wyekwipowanie. Potem będą dwa tygodnie szkolenia podstawowego, które realizowane jest w Nowej Dębie, a na koniec – uroczysta przysięga wojskowa zaplanowana na 16 lipca br. na Rynku w Dębicy. 

W grupie wcielonej w sobotę w Dębicy znalazły się również Panie. Jak podkreślały, liczą na spotkanie osób o podobnych zainteresowaniach wojskiem, obronnością kraju, chcą wiedzieć więcej na temat wojska, zdobyć więcej doświadczeń. Przyznają, że kobiet na szkoleniu jest mało, ale służba w obronie terytorialnej będzie dobrym uzupełnieniem umiejętności, które mogą być przydatne również w życiu.

„Liczymy, że dzięki temu będziemy mogły lepiej zareagować w codziennych sytuacjach. Ale też wiadomo, że każde zajęcia wojskowe kształtują jakieś postawy proobronne, które zwiększają też bezpieczeństwo publiczne” – mówi jedna z uczestniczek szkolenia.  

Jak podkreśla ppłk. Roland Waszkowiak dowódca Dębickiego Batalionu Obrony Terytorialnej rozpoczęte właśnie pierwsze szkolenia żołnierzy terytorialnej służby wojskowej jest prowadzone w oparciu o specjalnie opracowany program.

„W grupie, która rozpoczyna szkolenie na poligonie w Nowej Dębie, są w przeważającej większości ludzie w wieku 20 – 40 lat. Chcemy, aby nabyli praktycznych umiejętności, w tym odbędą szkolenie taktyczne i ogniowe. Nabędą umiejętności zachowania się na potencjalnym polu walki, bezpiecznego posługiwania się bronią, poznają podstawy zachowania się w typowych sytuacjach, z którymi żołnierz może się spotkać” – mówi ppłk. Roland Waszkowiak. 

Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, która funkcjonuje m.in. w Dębicy, wchodzi w skład Wojsk Obrony Terytorialnej. WOT będzie piątym, samodzielnym rodzajem sił zbrojnych. Żołnierze WOT mają za zadanie bronić i wspierać mieszkańców powiatu na wypadek konfliktu zbrojnego, ale także podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Docelowo żołnierzy WOT będzie ok. 53 tys., ich służba będzie trwała od 1 roku do 6 lat, z możliwością przedłużenia. Do końca 2019 roku utworzonych zostanie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych dowództwu WOT.

Na podstawie informacji Urzędu Miejskiego w Dębicy

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.