Na podstawie podpisanego 24 października 2017 roku porozumienia o współpracy pomiędzy Zakładem Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego a Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Rzeszowie, w dniach 21 – 23 listopada 2017 roku w Zakładzie Karnym w Dębicy realizowany był w ramach Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu Projekt naukowo-dydaktyczny pn. „Wielokulturowa pamięć dni minionych”.
W zajęciach podczas realizacji Projektu aktywny udział wzięli skazani odbywający karę pozbawienia wolności w dębickiej jednostce.
W ramach prowadzonych zajęć skazani w dniu pierwszym wysłuchali prelekcji dotyczącej wielokulturowości i wieloreligijności regionu, dziedzictwa kulturowego i historycznego Żydów polskich, budowania poczucia tolerancji religijnej i narodowej jako podstawowego czynnika współistnienia w regionie, kraju i świecie oraz wiedzy na temat innych religii i mniejszości narodowych w celu budowania więzi międzyludzkich i poszanowania dla drugiego człowieka, niezależnie od wyznania czy narodowości. W dniu drugim odbyły się praktyczne warsztaty edukacyjne na dwóch cmentarzach Żydowskich znajdujących się na terenie miasta Dębicy mające na celu praktyczne zapoznanie się z kulturą i religią Żydów. Natomiast dnia trzeciego realizacji Projektu odbyło się podsumowanie podjętych działań i aktywności, skazani przedstawili swoje refleksje, spostrzeżenia i wnioski.
W dębickiej jednostce penitencjarnej projekt naukowo-dydaktyczny pn. „Wielokulturowa pamięć dni minionych” prowadzony był przez Ireneusza Sochę – Lidera Dialogu w Dębicy, regionalistę, edukatora wiedzy o historii i kulturze Żydów dębickich, organizatora wielu przedsięwzięć dotyczących przywracania pamięci o żydowskiej społeczności Dębicy, opiekuna cmentarzy żydowskich w Dębicy, muzyka, historyka, tłumacza języka angielskiego, osobę nominowaną jako jedna z sześciu w Polsce do otrzymania nagrody POLIN 2017.
źródło: Zakład Karny w Dębicy