Cały miesiąc marzec poświęcony jest Żołnierzom Wyklętym, dlatego Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania działające w strukturach Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica prowadzi cykl projekcji filmów poświęconych pamięci Żołnierzy Niezłomnych.
W dniach 13 i 14 marca, w kolejnych dwóch projekcjach udział wzięła młodzież najstarszych klas Zespołu Szkół z Pustyni (13.03) oraz uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Paszczynie (14.03). Dodatkowo uczniowie z Paszczyny tuż przed projekcją filmów mieli okazję zwiedzać Ekspozycję Historyczno – Dydaktyczną przy Górze Śmierci. Tu zapoznali się z historią Zwangsarbeitslager Pustków, czyli niemieckich obozów pracy przymusowej w Pustkowie, uruchomionych przy istniejącym na tych terenach niemieckim poligonie wojskowym Waffen – SS „Truppenübungsplatz Heidelager” (1940 – 1944).
Podobnie jak w poprzednim tygodniu, w CKiB w Pustkowie Osiedlu w sali kinowej, młodzież obejrzała dwa filmy pt. „Ojciec i syn” oraz „Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni”. W trakcie spotkania filmowego uczniowie mieli okazję usłyszeć kilka słów wprowadzenia, które przybliżyły im nieco klimat tamtych tragicznych czasów oraz losy polskich bohaterów narodowych.
Filmy przekazują najważniejsze treści historyczne, opowiadając o polskim powojennym podziemiu niepodległościowym i antykomunistycznym. Obydwa obrazy przybliżają postacie polskich bohaterów narodowych – żołnierzy niezłomnych, którzy na ołtarzu niepodległości Ojczyzny poświęcili to co najcenniejsze, swoją przyszłość, szczęście i miłość bliskich oraz wolność, zdrowie i życie.
Uczniowie z Paszczyny podczas projekcji filmów, mieli dodatkowo okazję do spotkania z członkiem Klubu Historycznego „Prawda i Pamięć” oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. „MŚCICIEL” z Mielca – panem Januszem Szalwa. Pan Janusz zaprezentował uczniom repliki mundurów oraz broni z czasów II wojny światowej i drugiej konspiracji na specjalnie przygotowanym stanowisku. Na nim znalazła się również niezwykle ciekawa bibliografia, poświęcona w całości żołnierzom niezłomnym.
Tekst i zdjęcia Ekspozycja Historyczno-Dydaktyczna przy Górze Śmierci