Pompeje, Bari, Rzym, Wenecja. To tylko kilka z miast które podczas tegorocznej wycieczki do Włoch zobaczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 i Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Dębicy. W ciągu 9 dni młodzież z wychowawcami i przewodnikiem zwiedziła Włochy od północy do południa. Wrócili z niezapomnianymi wrażeniami i telefonami pełnymi zdjęć z niesamowitych miejsc.
Dla zdecydowanej większości z nich była to jak dotychczas wycieczka życia. Czekali na nią cały rok, od września kiedy dowiedzieli się, że w tym roku wycieczka będzie do Włoch. Chętnych do wyjazdu było więcej niż miejsc w autokarze.
„To już 21 zagraniczna wycieczka jaką zorganizowałam na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat. Pierwsze, które odbyły się blisko 20 lat temu zorganizowane zostały dla dzieci ze szkoły podstawowej w której wówczas pracowałam, potem uczestnikami wycieczki byli przede wszystkich uczniowie Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Dębicy. Co roku wybieramy inny kierunek wycieczki. W tym roku byliśmy we Włoszech, w ubiegłym w Hiszpanii, a w przyszłym planuję wyjazd na wyspę. Na trasie naszych wycieczek znalazły się także Francja, Belgia, Holandia, Luksemburg, Andora, Austria, Czechy, Słowacja, Włochy, Wielką Brytania, Grecja, Watykan i San Marino. Młodzież jest zachwycona tymi wycieczkami i czeka na nie z niecierpliwością” – mówi Bożena Skowron, nauczyciel geografii w Miejskim Gimnazjum nr 2 i Szkole Podstawowej nr 3, główna organizatorka wycieczki.
Podczas tegorocznej wycieczki opiekę nad młodzieżą sprawowały nauczycielki z Miejskiego Gimnazjum nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3: Bożena Skowron, Barbara Gruba, Katarzyna Reguła – Łoch, Małgorzata Ciurkot, Alicja Stawarz.
27 maja młodzież wyruszyła w podróż do Włoch. Rankiem 28 maja dotarli do Wenecji, gdzie popłynęli statkiem.
„Wenecja jest przepiękna. Znajduje się na wyspach połączonych 117 mostami, zabudowa Wenecji robi ogromne wrażenie. Znajduje się tu , Bazylika zbudowana na cześć patrona miasta: Św.Marka. Posadzka nierówna, wiec idąc po niej czujesz jakbyś chodził po delikatnie wzburzonej wodzie! Niedaleko, obok zamku, ówczesnego władcy znajduje się Most Westchnień,przez który przechodzili więźniowie, udający się na wykonanie wyroku . Oglądając ostatni raz świat mieli wzdychać do wolności. Wszystko jest piękne i zachwycające” – relacjonują na gorąco na profilu FB szkoły uczestnicy wycieczki.
Drugiego dnia celem wycieczki było San Marino i jego zabytki m.in. Ratusz w stylu gotyckim, wybudowany w XIV w., który jest siedzibą rządu republiki oraz Bazylika Świętego Marinusa wybudowana w XIX wieku naszej ery w stylu neoklasycznym. „Postawiono ją na miejscu średniowiecznego kościoła, który został całkowicie zniszczony. Nad wejściem do kościoła widnieje napis „Libertas”, oznaczający wolność. Obok świątyni znajduje się Kościół Świętego Piotra zakrywający grotę, w której do końca życia mieszkał Marinus. Legenda głosi, że syn kobiety ( byłej właścicielki góry Tytan) chciał zabić Marinusa, gdy napiął łuk i chciał strzelić, został sparaliżowany. Matka poprosiła o pomoc Marinusa, który uratował jej syna. W ramach podziękowania oddała mu górę Tytan” – opowiadają na FB uczestnicy wycieczki. Innym miejscem do którego dotarli młodzi dębiczanie jest pomnik ku czci pomordowanych w nalocie bombowym na San Marino podczas II wojny światowej. Statua przedstawia nagą kobietę trzymającą noworodka.
Kolejnym punktem zwiedzania było Bari i znajdująca się w nim Bazylika św. Mikołaja. Kościół zbudowany w stylu romańskim. Jego budowę ukończono w 1103 roku. W bazylice znajduje się relikwia św. Mikołaja Cudotwórcy, z której wydziela się płyn z jego kości.W ołtarzu głównym spoczywa natomiast Bona Sforza – królowa Polski, której nagrobek został ufundowany przez jej córkę – Annę Jagiellonkę. W środku znajduje się piękne sklepienie w stylu barokowym, ozdobione złotem i pięknymi malowidłami. W Bari znajduje się także Katedra San Sabino – romańsko-gotycka świątynia św. Sabina (San Sabino), która została wzniesiona w miejscu dawnego pałacu bizantyjskiego, na przełomie XI i XII w. Jedną z głównych atrakcji turystycznych jest tam obraz Madonna Odegitria. Legenda głosi, że dzieło to zostało przywiezione w VIII wieku z Konstantynopola i namalował je św. Łukasz. Malowidło przedstawia wierny wizerunek Matki Boskiej. Występują tam XIII-wieczne freski, obrazy J. Tintoreretta, P. Veronesego, P. Bordonego.
Czwartego dnia wycieczkowicze odwiedzili Alberobello – miasteczko, w którym można podziwiać tajemniczą dzielnice”trulli”. Maleńkie kamienne domki zachwycają swa niepowtarzalną urodą.
Ogromne wrażenie na zwiedzających zrobiły Pompeje- miasto zalane lawą, które dębiczanie odwiedzili piątego dnia wycieczki. W Pompejach,które są największym terenem wykopaliskowym u stóp Wezuwiusza młodzi dębiczanie przeżyli żywą lekcję historii, dzięki której poznali dzieje tego starożytnego miasta oraz zwyczaje, wierzenia i styl życia mieszkańców.
Kolejnymi punktem zwiedzania była Matera – jedno z najstarszych miast świata, które słynie z Sassi. Można tu zobaczyć unikatowe domy wydrążone w skałach. Prostota tego miejsca budzi podziw i zachwyt odwiedzających to miejsce turystów.
Wśród zwiedzanych miast znalazło się także Lecce, którego historia sięga III wieku p.n.e. i które zachwyca różnorodnością stylu barokowego i zwane jest barokową perłą Apulii lub Florencją Południa. Ostatnimi miejscami które odwiedziła młodzież był Rzym i Watykan.
2 czerwca po południu pełni wrażeń wszyscy wsiedli do autokaru w Rzymie i wyruszyli w kierunku Polski. Do Dębicy dotarli w niedzielne popołudnie 3 czerwca.
—