Dębicka młodzież we Włoszech

Pompeje, Bari, Rzym, Wenecja. To tylko kilka z miast które podczas tegorocznej wycieczki do Włoch zobaczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 i Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Dębicy. W ciągu 9 dni młodzież z wychowawcami i przewodnikiem  zwiedziła Włochy od północy do południa. Wrócili z niezapomnianymi wrażeniami i telefonami pełnymi zdjęć z niesamowitych miejsc.

Dla zdecydowanej większości z nich była to jak dotychczas wycieczka życia. Czekali na nią cały rok, od września kiedy dowiedzieli się, że w tym roku wycieczka będzie do Włoch. Chętnych do wyjazdu było więcej niż miejsc w autokarze.

„To już 21 zagraniczna wycieczka jaką zorganizowałam na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat. Pierwsze, które odbyły się blisko 20 lat temu zorganizowane zostały dla dzieci ze szkoły podstawowej w której wówczas pracowałam,  potem uczestnikami wycieczki byli przede wszystkich uczniowie Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Dębicy. Co roku wybieramy inny kierunek wycieczki.  W tym roku byliśmy we Włoszech, w ubiegłym w Hiszpanii, a w przyszłym planuję wyjazd na wyspę.  Na trasie naszych wycieczek znalazły się także Francja, Belgia, Holandia, Luksemburg, Andora, Austria, Czechy, Słowacja, Włochy, Wielką Brytania, Grecja, Watykan i San Marino.  Młodzież  jest zachwycona tymi wycieczkami i czeka na nie z niecierpliwością” – mówi Bożena Skowron, nauczyciel geografii w Miejskim Gimnazjum nr 2 i Szkole Podstawowej nr 3, główna organizatorka wycieczki.

Podczas tegorocznej wycieczki opiekę nad młodzieżą sprawowały nauczycielki z Miejskiego Gimnazjum nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3: Bożena Skowron, Barbara Gruba, Katarzyna Reguła – Łoch, Małgorzata Ciurkot, Alicja Stawarz.

27 maja młodzież wyruszyła w podróż do Włoch. Rankiem 28 maja dotarli do Wenecji, gdzie popłynęli statkiem.
„Wenecja jest przepiękna. Znajduje się na wyspach połączonych 117 mostami, zabudowa Wenecji robi ogromne wrażenie. Znajduje się tu , Bazylika zbudowana na cześć patrona miasta: Św.Marka. Posadzka nierówna, wiec idąc po niej czujesz jakbyś chodził po delikatnie wzburzonej wodzie! Niedaleko, obok zamku, ówczesnego władcy znajduje się Most Westchnień,przez który przechodzili więźniowie, udający się na wykonanie wyroku . Oglądając ostatni raz świat mieli wzdychać do wolności. Wszystko jest piękne i zachwycające” – relacjonują na gorąco na profilu FB szkoły uczestnicy wycieczki.
Drugiego dnia celem wycieczki było San Marino i jego zabytki m.in. Ratusz w stylu gotyckim, wybudowany w XIV w., który jest siedzibą rządu republiki oraz Bazylika Świętego Marinusa wybudowana w XIX wieku naszej ery w stylu neoklasycznym. „Postawiono ją na miejscu średniowiecznego kościoła, który został całkowicie zniszczony. Nad wejściem do kościoła widnieje napis „Libertas”, oznaczający wolność. Obok świątyni znajduje się Kościół Świętego Piotra zakrywający grotę, w której do końca życia mieszkał Marinus. Legenda głosi, że syn kobiety ( byłej właścicielki góry Tytan) chciał zabić Marinusa, gdy napiął łuk i chciał strzelić, został sparaliżowany. Matka poprosiła o pomoc Marinusa, który uratował jej syna. W ramach podziękowania oddała mu górę Tytan” – opowiadają na FB uczestnicy wycieczki. Innym miejscem do którego dotarli młodzi dębiczanie jest pomnik ku czci pomordowanych w nalocie bombowym na San Marino podczas II wojny światowej. Statua przedstawia nagą kobietę trzymającą noworodka.
Kolejnym punktem zwiedzania było Bari i znajdująca się w nim Bazylika św. Mikołaja. Kościół zbudowany w stylu romańskim. Jego budowę ukończono w 1103 roku. W bazylice znajduje się relikwia św. Mikołaja Cudotwórcy, z której wydziela się płyn z jego kości.W ołtarzu głównym spoczywa natomiast Bona Sforza – królowa Polski, której nagrobek został ufundowany przez jej córkę – Annę Jagiellonkę. W środku znajduje się piękne sklepienie w stylu barokowym, ozdobione złotem i pięknymi malowidłami. W Bari znajduje się także Katedra San Sabino –  romańsko-gotycka świątynia św. Sabina (San Sabino), która została wzniesiona w miejscu dawnego pałacu bizantyjskiego, na przełomie XI i XII w. Jedną z głównych atrakcji turystycznych jest tam obraz Madonna Odegitria. Legenda głosi, że dzieło to zostało przywiezione w VIII wieku z Konstantynopola i namalował je św. Łukasz. Malowidło przedstawia wierny wizerunek Matki Boskiej. Występują tam XIII-wieczne freski, obrazy J. Tintoreretta, P. Veronesego, P. Bordonego.
Czwartego dnia wycieczkowicze odwiedzili Alberobello – miasteczko, w którym można podziwiać tajemniczą dzielnice”trulli”. Maleńkie kamienne domki zachwycają swa niepowtarzalną urodą.
Ogromne wrażenie na zwiedzających zrobiły Pompeje- miasto zalane lawą,  które dębiczanie odwiedzili piątego dnia wycieczki. W Pompejach,które są największym terenem wykopaliskowym u stóp Wezuwiusza młodzi dębiczanie  przeżyli żywą lekcję historii, dzięki której poznali dzieje tego starożytnego miasta oraz zwyczaje, wierzenia i styl życia mieszkańców.
Kolejnymi punktem zwiedzania była Matera – jedno z najstarszych miast świata, które słynie z Sassi. Można tu zobaczyć unikatowe domy wydrążone w skałach. Prostota tego miejsca budzi podziw i zachwyt odwiedzających to miejsce turystów.
Wśród zwiedzanych miast znalazło się także Lecce, którego historia sięga III wieku p.n.e. i które zachwyca różnorodnością stylu barokowego i zwane jest barokową perłą Apulii lub Florencją Południa. Ostatnimi miejscami które odwiedziła młodzież był Rzym i Watykan.
2 czerwca po południu pełni wrażeń wszyscy wsiedli do autokaru w Rzymie i wyruszyli w kierunku Polski. Do Dębicy dotarli w niedzielne popołudnie 3 czerwca.

— 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.