Z 13 na 14 lutego br. w całej Polsce zostało przeprowadzone liczenie osób bezdomnych. Badanie takie przeprowadzane jest systematycznie co dwa lata. W bieżącym roku w porównaniu z badaniem sprzed 2 lat liczba osób bezdomnych na Podkarpaciu zmniejszyła się o blisko 15 %. Nieznacznie, bo o kilka osób spadła także liczba bezdomnych w Dębicy. W 2017 roku było ich 151, natomiast w 2019 roku doliczono się w Dębicy 144 bezdomnych.
Podobnie jak podczas poprzednich akcji liczenia bezdomnych sprawdzano noclegownie, ośrodki wsparcia, zakłady karne, altanki na ogródkach działkowych, dworce, klatki schodowe i pustostany. Najwięcej, bo blisko 85% bezdomnych to mężczyźni w wieku od 41-60 lat. Ogółem na Podkarpaciu doliczono się 927 bezdomnych osób. Jest to mniej o 163 osoby niż 2 lata wcześniej. Najwięcej osób bezdomnych przebywa w Dębicy (144), Rzeszowie (128), Sanoku (116) oraz Jarosławiu (98).
Na Podkarpaciu działają obecnie 22 placówki z około 800 miejscami noclegowymi w których wsparcie mogą znaleźć bezdomni. W Dębicy bezdomni znajdują pomoc w Domu Św. Brata Alberta przy ul. Sandomierskiej oraz w schronisku dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Słonecznej. Znaczna liczba bezdomnych znajduje także schronienia u znajomych, bądź rodziny.
Miejsca przebywania bezdomnych, zwłaszcza pustostany, piwnice, kotłownie, altanki na działkach i inne opuszczone miejsca systematycznie monitoruje Straż Miejska.
“Dwa razy dziennie – raz rano, a drugi raz wieczorem strażnicy miejscy robią objazd miejsc w których mogą przebywać bezdomni. Jest ich na terenie Dębicy co najmniej kilkunastu. Przebywają m.in. w garażu obok dawnego budynku starostwa przy Ogrodowej, w pustostanie na skrzyżowaniu ul. Raczyńskich z Powstania Styczniowego i w budynku kotłowni obok szklarni przy ul. Rzeszowskiej za Kauflandem. W ostatnich dniach zastaliśmy także bezdomnych na schodach przy ul. Krótkiej oraz wiacie na terenie dawnej jednostki wojskowej, w miejscu gdzie kiedyś garażowane były samochody. Wszystkim proponujemy pomoc i przewiezienie do domu dla samotnych mężczyzn przy ul. Sandomierskiej lub Słonecznej. Sporadycznie godzą się na to i wolą zostać w tym miejscu w którym ich zastaliśmy” – mówił nam w listopadzie 2018 r. Sylwester Bieszczad, komendant Straży Miejskiej w Dębicy.
W 2019 roku na dofinansowanie działań na rzecz poprawy sytuacji bezdomnych wojewoda podkarpacki przeznaczyła 250 tys. zł.