W Dębicy przy ul. Rzecznej zakończone zostały prace przy badawczym odwiercie geotermalny. Na głębokości 1907-2836 metrów odkryto wody o temperaturze 65-70 stopni Celsjusza. Burmistrz Mariusz Szewczyk zadeklarował, że miasto podejmie rozmowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska w kwestii możliwości podjęcia dalszych badań na nawierconym otworze geotermalnym.
Celem projektu było rozpoznanie warunków hydrologicznych i termalnych oraz ujęcie wód termalnych utworów karbonu dolnego. Prace wiertnicze przy dębickim otworze GT-1 zlokalizowanym na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej trwały od jesieni 2019 roku. W styczniu otwór osiągnął głębokość końcową 3410 m.
„W otworze nie nawiercono warstwy planowanej do ujęcia, która była potencjalnym kolektorem wód termalnych. Jednak podczas wiercenia otworu zaobserwowano perspektywę ujęcia wód termalnych z utworów jurajskich (na głębokości 1907-2836 m) o temperaturze 65-70 st. C. Wykonawca wraz z geologiem nadzorującym prace zasugerowali, aby tylko częściowo zlikwidować otwór (do głębokości 2845 m), co w przyszłości może pozwolić na prowadzenie dalszych prac polegających na przeprowadzeniu badań geofizycznych celem możliwości wydobycia wód termalnych z utworów jurajskich” – można przeczytać w informacji na stronie internetowejUrzędu Miejskiego w Dębicy.
Wykonanie badawczego odwiertu geotermalnego wyniosłoprawie 21 mln złotych. Ponad 19,6mln złotych wyniosło dofinansowanie do tej inwestycji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.