Maciej Małozięć wyróżniony Nagrodą im. Danuty Siedzikówny „Inki”

Fundacja Armii Krajowej w Londynie oraz Kapituła Honorowa Nagrody, dokonały wyboru laureata Nagrody im. Danuty Siedzikówny „Inki”, która zostanie wręczona podczas Koncertu Galowego „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym”, 23 lutego br. w Audytorium Maximum UJ.
Maciej Małozięć został doceniony za działalność społeczną podejmowaną na rzecz upamiętnienia i popularyzacji wiedzy o Żołnierzach Wyklętych na terenie powiatu dębickiego i tarnowskiego.

Poza Maciejem Małozięciem, w gronie tegorocznych nominowanych znaleźli się także: Monika i Marcin Lehmann – za działania na rzecz upamiętnienia i popularyzacji postaci Łukasza Cieplińskiego oraz innych Żołnierzy Wyklętych w Kwilczu i powiecie międzychodzkim, a także Obszar Południowy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego – za kontynuację idei i działań „Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość”.
Wyboru laureata z grona trzech nominowanych dokonali wspólnie członkowie Zarządu Fundacji: Jerzy Hostyński – prezes; Adam Komorowski – wiceprezes; Tesa Ujazdowska; Dorota Leclerc; Ks. Rafał Jarosławski; dr Robert Zapart oraz Kapituły Honorowej Nagrody w składzie:
Mjr Stanisław Szuro – przedstawiciel środowiska więźniów politycznych okresu stalinowskiego skazanych na karę śmierci; Ppor. Wacław Szacoń – przedstawiciel środowiska więźniów politycznych okresu stalinowskiego skazanych na karę śmierci; Prof. Krzysztof Szwagrzyk – Wiceprezes IPN i Dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej; Prof. Andrzej K. Kunert – środowiska naukowe, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Danuta Ciesielska – przedstawicielka Rodziny Danuty Siedzikówny „Inki”; Magdalena Kuińska – synowa płka Łukasza Cieplińskiego, zamordowanego 1 marca 1951 r. prezesa IV ZG WiN; Franciszek Batory – brat mjra Józefa Batorego, zamordowanego 1 marca 1951 r. członka IV ZG WiN; Janusz Wierzgacz – przedstawiciel środowisk artystycznych.
Nagroda im. Danuty Siedzikówny „Inki” została ustanowiona dla osób lub podmiotów, które w sposób szczególny, wykraczający poza podstawowe obowiązki zawodowe, lub nie będąc zawodowo czy statutowo związanych z przywoływaną tematyką, przyczyniają się do przywracania pamięci o uczestnikach drugiej konspiracji niepodległościowej zakorzenionej w ideach Polskiego Państwa Podziemnego

Nagroda „Inki” 2020 – sylwetka Laureata

Maciej Małozięć jest wyróżniającym się przedstawicielem młodego pokolenia, który z pasją i wielkim zaangażowaniem działa od wielu lat na rzecz upowszechniania wiedzy i pielęgnowania pamięci o dziejach Polski. Jest wiceprezesem Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej; prezesem (od 2019), a wcześniej sekretarzem (od 2004) Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska 5. Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w Dębicy; członkiem Zarządu Tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, oraz członkiem kilku stowarzyszeń i organizacji w powiecie dębickim i tarnowskim. Od 2011 roku organizuje cykl przedsięwzięć z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (m.in. koncerty, wystawy, prezentacje, wykłady, spektakle, konkursy wiedzy, prezentacje filmów, biegi „Tropem Wilczym” oraz uroczystości patriotyczno-religijne z udziałem wojskowej asysty honorowej). Jeszcze przed ustanowieniem święta państwowego 1 marca, tj. przed 2011 r., inicjował uroczyste nabożeństwa w rocznicę mordu na IV Zarządzie Głównym „WiN” w kościele pw. św. Jadwigi w Dębicy. W latach 2014-2018 był dyrektorem Katolickiego Centrum Edukacji KANA w Dębicy, w którym organizowano wiele przedsięwzięć edukacyjno-patriotycznych, w tym m.in. comiesięczne wykłady otwarte, w których wzięli udział świadkowie historii (m.in. Hanna Szczepanowska, harcerka Szarych Szeregów, powstaniec warszawski), a także coroczny konkurs wiedzy „Wilczymi Śladami”. Od wielu lat współorganizuje coroczne uroczystości przy odsłoniętym w 2013 roku z jego inicjatywy na dębickim rynku pomniku zamordowanych tam w 1946 r. żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Jana Stefki „Mściciela”. Był także inicjatorem powstania kilku tablic upamiętniających żołnierzy Armii Krajowej i działaczy WiN, m.in. Władysława Strumskiego (na domu w którym mieszkał), tablicy Rotmistrza Witolda Pileckiego (dla Szkoły Podstawowej w Zwierniku), tablicy bohaterskich kobiet Ziemi Dębickiej walczących o niepodległość Polski (w kościele pw. św. Jadwigi w Dębicy). Od 2016 r. w ramach aktywności w Okręgu Tarnów ŚZŻAK współorganizuje świąteczną pomoc dla kilkudziesięciu kombatantów, pn. „Paczka dla weterana”. Jest autorem artykułów przybliżających historię lokalnego podziemia niepodległościowego.

źródło: Armia Krajowa Dębica

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.