Żołnierze mieleckiej kompanii wchodzącej w skład 33. Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy ćwiczyli w gminie Wadowice Górne. Szkolenie taktyczne rozpoczęło się w godzinach popołudniowych w sobotę, a zakończyło o świcie w niedzielę. Mielecka Kompania Lekkiej Piechoty prowadziła zajęcia w ramach trwającego szkolenia zintegrowanego.
Od ubiegłego tygodnia trwa szkolenie zintegrowane 33. Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy, który wchodzi w skład 3. Podkarpackiej Brygady OT. W dniach 22 – 23 sierpnia żołnierze mieleckiej kompanii odbyli dzienno–nocne zajęcia z taktyki w Wadowicach Górnych. Scenariusz szkolenia obejmował organizację i przygotowanie punktu oporu obrony poprzez postawienie zadania, wybór i zajęcie dogodnych stanowisk ogniowych, prowadzenie walki obronnej oraz wycofanie na wcześniej zaplanowane stanowiska. Główne działania wykonano na terenie lasu piątkowskiego z użyciem środków pozoracji pola walki. W nocy terytorialsi wykonali marsz ubezpieczony przez Wadowice Górne. Nie obyło się także bez małych niespodzianek. Żołnierze pogratulowali i złożyli życzenia napotkanej młodej parze.
Taka forma szkolenia w stałym rejonie odpowiedzialności kompanii w istotny sposób je urealnia i bardzo pozytywnie wpływa na zgranie pododdziału. Umożliwia również przeprowadzenie szkolenia w warunkach naturalnych, realizację procesu dowodzenia począwszy od ustalenia położenia poprzez planowanie i organizację działań, ich realizację oraz kontrolę wykonania. Żołnierze z dużym entuzjazmem podejmują wyzwania udziału w ćwiczeniach w ich rodzinnych miejscowościach – podkreślił por. Andrzej Koszyk dowódca mieleckiej kompanii.
Żołnierze 33. Batalionu Lekkiej Piechoty z Dębicy od 17 sierpnia odbywają 14 dniowe szkolenie zintegrowane. Z powodu pandemii każda kompania prowadzi je w wyznaczonym rejonach odpowiedzialności, które są rozmieszczone w powiatach dębickim, mieleckim, ropczycko – sędziszowskim, strzyżowskim oraz jasielskim. Każdy rok szkolenia kończy się 14 dniowym szkoleniem zintegrowanym. Sprawdzian końcowy, kończy kolejny etap szkolenia, jak również jest przepustką dla żołnierzy do kontynuowania dzieła.
Wojska Obrony Terytorialnej współdziałają z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierał wojska operacyjne w strefie działań bojowych, a poza nią, stanowić siłę wiodącą.