W związku z przyjęciem przez 11 radnych Rady Miejskiej w Dębicy „Stanowiska w sprawie zawieszenia współpracy bilateralnej z Dębicą przez władze samorządowe Puurs-Saint-Amands” oraz falą krytyki jaka spadła na nasze miasto w związku z ww. stanowiskiem Rady Miejskiej w Dębicy, władze miasta pragną podkreślić, iż powyższe stanowisko nie było konsultowane z Burmistrzem Dębicy, jako organem wykonawczym. Stanowisko było autonomiczną decyzją wspomnianej grupy radnych i zostało przyjęte przez 11 z 21 radnych podczas XXX sesji Rady Miejskiej w Dębicy w dniu 21 października 2020 roku.
Burmistrz Dębicy, niezależnie od przywołanego powyżej stanowiska radnych, zwrócił się do Koena Van den Heuvela, Burmistrza Puurs-Sint Amands, udzielając odpowiedzi na pytania i wątpliwości, które u naszych belgijskich partnerów budziła kwestia przyjętej w 2019 r. Samorządowej Karty Praw Rodzin.
W piśmie z 6 listopada br., Burmistrz Dębicy podkreśla, że jako miasto „szanujemy każdego człowieka, a godność każdej osoby jest dla nasz szczególnie ważna”. Jednocześnie zaznacza, że dokument Samorządowej Karty Praw Rodzin, przyjęty przez Radę Miejską, nie powinien stanowić przeszkody do naszej dalszej dobrej współpracy. A dalej – „Mam nadzieję, że już niedługo uda nam się spotkać osobiście i ostatecznie wyjaśnić sytuację. Również, wskazane byłoby, aby radni z Dębicy i Puurs-Sint-Amands wypowiedzieli się w tym temacie podczas wspólnego spotkania, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości”.
11 listopada 1999 roku w Dębicy podpisana została „Umowa o współpracy pomiędzy samorządami Dębicy i Puurs”. Zawarcie umowy było formalizacją wieloletnich kontaktów, jakie łączyły mieszkańców Dębicy i belgijskiego Puurs. Kontakty te nawiązane zostały w 1980 roku podczas belgijskiego tournee Zespołu Pieśni i Tańca „Małopolska”. Zachwyceni polskim folklorem Belgowie w kolejnych latach jeszcze kilkakrotnie gościli dębickie zespoły pieśni i tańca: „Małopolska”, „Igloopolanie” i „Rzemieślnik”. Wizyty te zaowocowały bardzo dobrymi relacjami osobistymi, przypieczętowanymi trzema polsko-belgijskimi małżeństwami.
W trudnych latach stanu wojennego, społeczność kilkunastotysięcznego Puurs zorganizowała pomoc materialną dla mieszkańców Dębicy. Zawiązany w belgijskim mieście komitet „Serce dla Polski”, kilkakrotnie przedsięwziął akcję zbierania darów na rzecz będących w trudnej sytuacji materialnej mieszkańców Dębicy.
Po odzyskaniu przez Polskę pełnej suwerenności, kontakty zostały zintensyfikowane, co w 1996 r. zaowocowało pobytem polskiej delegacji oraz w 1999 r. wizytą belgijskich samorządowców w Dębicy.
Po podpisaniu umowy partnerskiej w 1999 r. zawiązało się Towarzystwo Przyjaźni i Współpracy Polsko-Belgijskiej „Dębica-Puurs Serce za serce”, w skład którego weszli przedstawiciele władz samorządowych miasta, przedstawiciele lokalnego środowiska kultury, oświaty i biznesu. Celem działania Towarzystwa jest organizowanie form współdziałania między mieszkańcami Dębicy i Puurs-Sint-Amands.
Podczas obchodów Dni Dębicy w 2019 r., z okazji 20. rocznicy podpisania umowy partnerskiej między Dębicą a Puurs, władze obu miast ratyfikowały dotychczasowe porozumienie o współpracy.
Z uwagi na nadzwyczajny charakter powyższej współpracy międzynarodowej, władze Miasta Dębicy wyrażają nadzieję na kontynuację dobrej współpracy z korzyścią dla obu społeczności.
źródło: Urząd Miejski w Dębicy