Wchodzimy w kolejną fazę Narodowego Programu Szczepień. Od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Stopniowo szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym. Do tej pory zostało wykonanych już ponad 220 tys. szczepień.
Szczepienia przeciw COVID-19 w liczbach
– Mamy łącznie 1 mln 51 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19, z tego do 509 szpitali węzłowych trafiło 456 tys. szczepionek – poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. – Jako zapas w Agencji Rezerw Materiałowych zachowujemy 50 proc. szczepionek, które trafiają do Polski po to, żeby pacjent, który otrzymał pierwszą dawkę szczepionki miał gwarancję, że otrzyma również drugą dawkę – dodał.
– Do tej pory w Polsce zostało wykonanych już ponad 220 tys. szczepień. – W pierwszym tygodniu szczepień w okresie świąteczno-noworocznym zostało zaszczepionych około 50 tys. osób. W drugim tygodniu było to 150 tys. osób. Do końca tego tygodnia zaszczepionych zostanie ponad 250 tys. osób. Łącznie pod koniec tygodnia będziemy mieli ponad 450 tys. zaczepionych Polaków – podsumował minister Dworczyk. Do tej pory 32 osoby zgłosiły niepożądane odczyny poszczepienne. Były to głównie zaczerwienienie miejsca po szczepieniu oraz podwyższona temperatura.
Co ważne, Polska jest krajem, który znajduje się w czołówce Unii Europejskiej pod względem tempa realizacji procesu szczepień. Zgodnie z deklaracjami producentów, do końca marca, Polska otrzyma 6 mln dawek, co daje możliwość zaszczepienia 3 mln Polaków.
Osoby powyżej 80. i 70. roku życia – rejestracja na szczepienia
15 stycznia ruszy rejestracja na szczepienia dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Potrwa do 21 stycznia 2021 r. Natomiast osoby, które skończyły 70 lat będą mogły rejestrować się na szczepienia od 22 stycznia. Tym samym wchodzimy w kolejny etap Narodowego Programu Szczepień. – Zdecydowaliśmy się na taki podział seniorów, bo Rada Medyczna zwróciła uwagę, że osoby 80+ powinny mieć pewien przywilej wyboru najszybszych terminów, ponieważ są najbardziej narażone – zauważył szef KRPM Michał Dworczyk.
25 stycznia 2021 r. rozpoczną się szczepienia zarejestrowanych seniorów. – Wszyscy seniorzy powyżej 70. roku życia od 25 stycznia będą mogli się szczepić w blisko 6 tysiącach punktów w całej Polsce – dodał minister Dworczyk.
O szczegółach dotyczących rejestracji będziemy informowali 13 stycznia 2021 roku.
Szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej
18 stycznia rozpoczną się szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej. Do tej pory chęć zaszczepienia się zadeklarowało ok. 70 proc. mieszkańców DPS. – Liczba chętnych osób bardzo nas cieszy. To jest ponad 70 tys. osób, które w czasie od 18 do 22 stycznia, będą zaszczepione – poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Mieszkańcy DPS będą zaszczepieni w miejscach, w których przebywają za pomocą mobilnych punktów.
Transport pacjentów na szczepienia przeciw COVID-19
Osoby, które będą chciały zaszczepić się przeciw COVID-19, ale mają trudność z dotarciem do punktu szczepień, będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu.
– Od jutra ruszy organizacja tego transportu w gminach. Zwrócimy się także z prośbą do gmin, aby każda z nich do 15 stycznia zorganizowała linię telefoniczną, infolinię dla obywateli i dla mieszkańców danej gminy tak, aby w jasny sposób każdy, kto potrzebuje transportu mógł ten transport uzyskać – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Dodał, że rząd pokryje część kosztów transportu do punktów szczepień.
Coraz więcej Polaków deklaruje chęć zaszczepienia przeciw COVID-19
Ostatnie tygodnie to wyraźny wzrost zainteresowania Polaków szczepionkami przeciw COVID-19. Dowodem na to jest najnowszy sondaż United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM. – O ile jeszcze w listopadzie 2020 r. jedynie 43 proc. Polaków deklarowało zamiar zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi, o tyle w ostatnio wykonanych i dziś opublikowanych badaniach już 68 proc. Polaków chce się zaszczepić przeciw COVID-19 – poinformował minister Michał Dworczyk.
Według sondażu cztery na pięć osób, które mają co najmniej 70 lat, chce skorzystać ze szczepień przeciw COVID-19. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ kolejną grupą osób, które będą mogły zaszczepić się przeciw COVID-19, są seniorzy.
Wśród osób w przedziale wiekowym 60-69 lat chętnych do skorzystania ze szczepień jest ok. 81 proc. W porównaniu z poprzednim badaniem, to wzrost o prawie 20 proc. Więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj.
Kampania informacyjna #SzczepimySię
Trwa kampania informacyjna pod hasłem #SzczepimySię. W telewizji i Internecie walkę z koronawirusem ponownie wsparli aktorzy: Stanisław i Mateusz Banasiukowie. Wystartował także spot radiowy, a od 1 stycznia możemy usłyszeć spoty czytane przez Cezarego Pazurę – aktora i ambasadora kampanii. Materiały emitowane w telewizji i radiu uzyskały już ponad 100 mln odsłon.
Na ulicach polskich miast zawisły billboardy. Akcja #SzczepimySię obecna jest ponadto w mediach społecznościowych, gdzie możemy m.in. obejrzeć krótkie animacje oraz dowiedzieć się więcej nt. szczepień z infografik. Do kampanii dołączyli również polscy sportowcy i medycy. Kampania w sieci to obecnie już ponad 220 mln odsłon.
Kancelaria Premiera uruchomiła stronę internetową gov.pl/szczepimysie, gdzie znajdują się kompleksowe i sprawdzone informacje na temat szczepionki. Dla obywateli przeznaczona jest również bezpłatna, całodobowa infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, dostępna pod numerem 989. Najważniejsze informacje na temat szczepień docierają także do naszych domów za pomocą dedykowanych broszur
źródło: gov.pl