W dn. 11 października 2014 r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Brzostku odbyła się międzynarodowa sesja naukowa, w której wziął udział konsul generalny Węgier pani dr hab. Adrienne Körmendy.
Sesję otworzył i dostojnych gości oraz licznie zebranych mieszkańców powitał Burmistrz Leszek Bieniek, który podkreślił wkład ks. prof. Bogdana Stanaszka w merytoryczne przygotowanie tego doniosłego wydarzenia. Potem krótko przedstawił prelegentów prezes TMZB Krzysztof Kolbusz. Następnie pani Konsul w swym przemówieniu wyraziła wielką radość, że może uczestniczyć w tej sesji poświęconej księciu Mieczysławowi Woronieckiemu – bohaterowi, który w imię honoru i wolności poświęcił swe młode życie w walce o niepodległość Węgier. Przestawiła też krótko prawo swego kraju, wynikające z tradycji, do legalnego oporu społecznego przeciwko ciemiężycielom.
Po oficjalnych powitaniach była część naukowa. Pierwszy wykład wygłosił prof. dr hab. István Kovács z Instytutu Historii Węgierskiej Akademii Nauk w Budapeszcie, który zaprezentował postać bohatera Wiosny Ludów na Węgrzech księcia Mieczysława Woronieckiego, urodzonego w pobliskiej Skurowej. Z kolei ks. prof. dr hab. Bogdan Stanaszek z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie mówił o udziale mieszkańców Brzostku w powstaniu styczniowym. Referaty miały związek z trwającą budową pomnika w parku obok Domu Kultury w Brzostku ku czci uczestników zrywów narodowowyzwoleńczych. Przewodniczącym Społecznego Komitety Budowy pomnika jest pan Wojciech Grzesiakowski z Kamienicy Dolnej – represjonowany za działalność niepodległościową.
Druga część sesji wiązała się tematycznie z dziejami Brzostku w związku z 5. rocznicą odzyskania praw miejskich. Dr Przemysław Stanko podzielił się z słuchaczami rewelacyjną informacją o odnalezieniu oryginalnego dokumentu lokacyjnego miasta z 1367 r. (dotychczas znane były jedynie jego późniejsze kopie). Dr Dominika Burdzy, badając historię parafii Brzostek, odnalazła w źródłach informacje o istniejących przed połową XVII w. obwarowaniach miasta. W sumie na sesji przedstawiono siedem referatów (dr Rafał Nawrocki mówił o niezachowanym epitafium nagrobnym Pawła Trojanowskiego, zamordowanego przez beskidników w 1646 r., Kamil Ruszała przedstawił losy ks. gen. Piotra Niezgody, kapelana wojskowego, a Rafał Szczygieł mówił o rozbiciu oddziału Jana Stefki ps. „Mściciel” przez funkcjonariuszy UB w Grudnej Górnej w lutym 1946 r.).
Konferencji towarzyszyły wystawy: książek o Ziemi Brzosteckiej oraz fotografii współczesnej i historycznej przygotowana przez Pawła Batyckiego i Andrzeja Cholewiaka, autorów publikacji fotograficznych m.in. kalendarzy Gminy Brzostek.
Organizatorami sesji byli: Burmistrz Brzostku i Urząd Miejski w Brzostku, Starosta Powiatu Dębickiego, Centrum Kultury i Czytelnictwa, Towarzystwo Miłośników Ziemi Brzosteckiej i Instytut Historii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Profesjonalną oprawę fotograficzną sesji naukowej wykonał Redaktor Naczelny Wiadomości Brzosteckich Józef Nosal.
Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Brzosteckie