Latoszyn Zdrój o krok od uzyskania statusu uzdrowiska

Latoszyn Zdrój w gminie Dębica spełnił wszystkie wymogi dla uznania tej miejscowości za uzdrowisko i uzyskał decyzję Ministra Zdrowia o możliwości prowadzenia leczenia uzdrowiskowego na obszarze uzdrowiska Latoszyn. Oznacza to, że na mapie  uzdrowisk pojawia się nowe reaktywowane  uzdrowisko o wielkim potencjale rozwojowym. Teraz wystarczy tylko podjęcie w tej sprawie decyzji przez Radę Ministrów i wydanie odpowiedniego rozporządzenia. To wielkie święto dla tamtejszej społeczności i olbrzymi sukces wójta Stanisława Rokosza. To ukoronowanie wielkiego wysiłku i długoletnich starań tamtejszej społeczności o przywrócenie statusu uzdrowiska dla Latoszyna.

Latoszyn od wieków słynął ze znakomitych wód leczniczych wypływających u podnóża wzniesienia Palana Gera (zwanego też Świątynią Peruna – niegdyś ośrodka prasłowiańskiego kultu). Lecznicze źródła uczyniły z Latoszyna w XIX w. znane kąpielisko. Uzdrowisko słynęło z niekonwencjonalnych metod leczenia chorób (stawów, kości, chorób skórnych: grzybicy, łuszczycy, chorób kobiecych, paraliżów i niedowładów, a nawet otyłości).

Władze Gminy Dębica chcą przywrócić dawną świetność tego magicznego miejsca. Do zrealizowania tego zadania brakuje jedynie hotelu lub budynku zdrojowego dla kuracjuszy, które umożliwiłyby korzystanie ze zdrowotnych właściwości wód siarczkowych nie tylko mieszkańcom okolicznych miejscowości, ale również pacjentom z odległych terenów Polski. Gmina Dębica stara się w tym celu pozyskać inwestora, który podejmie się budowy infrastruktury wypoczynkowej w postaci hotelu, pensjonatu lub domu wypoczynkowego w sąsiedztwie Uzdrowiska.

W 2018 roku Zakład Przyrodoleczniczy w Latoszynie po blisko 80 latach wznowił swoją działalność. Przychodnia oferuje zabiegi lecznicze z wykorzystaniem wód siarczkowych oraz borowiny, a także zabiegi rehabilitacyjne z zakresu fizykoterapii, elektroterapii, masażu, kinezyterapii z użyciem laserów oraz innych specjalistycznych urządzeń. Od 2019 roku funkcjonuje basen zdrojowy. Obiekt już wkrótce zostanie wyposażony w inhalatory ultradźwiękowe. Będą to urządzenia najnowszej generacji wykorzystywane w terapii dróg oddechowych. Inhalacje z zastosowaniem wód leczniczych siarczkowych z ujęcia w Latoszynie dedykowane są dla pacjentów z dysfunkcjami w obszarze górnych i dolnych dróg oddechowych oraz przy zanikowym nieżycie śluzówki nosa i jamy ustnej.

19 września 2020 roku w sąsiedztwie zakładu przyrodoleczniczego i basenu zdrojowego zostaną oddane do użytku pijalnia wód siarczkowych, tężnia solankowa, amfiteatr – będący jednocześnie miejscem do muzykoterapii i park zdrojowy.

Źródło informacji: SGU RP

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.