2300 kolędników misyjnych w Dębicy

kolednicy2300 dzieci, a więc o 400 więcej niż w zeszłym roku, wzięło udział w XVI Diecezjalnym Spotkaniu Kolędników Misyjnych w Dębicy. W sobotę, 11 stycznia, najmłodsi w kolorowych strojach i z gwiazdami przyjechali razem ze swoimi opiekunami do parafii pw. Matki Bożej Anielskiej. Była Msza św., film o misjach, finał konkursów i spotkanie z misjonarzami. To uroczyste podsumowanie kolędy misyjnej w diecezji tarnowskiej.
– Jesteśmy szczęśliwi, że możemy pomóc dzieciom. Dobrze, że będą miały szkołę. Zbieraliśmy także pieniądze na lekarstwa i jedzenie dla nich. Ludzie chętnie nas przyjmowali  – mówią mali kolędnicy.
Z dziećmi spotkał się biskup tarnowski Andrzej Jeż. „To wielka radość i niecodzienny widok móc patrzeć dzisiaj na waszą rzeszę – liczne różnobarwne „morze” kolędników misyjnych. Wasz entuzjazm, śpiew i reprezentowane dzieło są jednym z najpiękniejszych darów ofiarowanych Nowonarodzonemu Jezusowi – mówił biskup w homilii.
Biskup diecezjalny przypomniał, że dzieło „Kolędników Misyjnych” istnieje w Polsce od 1993 roku. „Nie trzeba wyjeżdżać do Afryki, Ameryki Południowej czy też Azji, aby zrobić coś dla misji, aby stać się misjonarzem”- podkreślił.
Biskup tarnowski podziękował kolędnikom misyjnym, katechetom, opiekunom, księżom i siostrom zakonnym za zaangażowanie w dzieło Kolędników Misyjnych oraz wszystkim rodzinom i osobom, które przyjęły misyjne grupy kolędnicze.
Kaznodzieja zachęcił dzieci oraz katechetów aby dzieło Kolędników Misyjnych przedłużyli na cały rok poprzez zaangażowanie w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.
Tysiące małych kolędników misyjnych w kolorowych strojach między świętami a Nowym Rokiem odwiedziły domy mieszkańców diecezji tarnowskiej. Kolędnicy przebrani m.in. za małego mieszkańca Afryki i Ameryki Południowej w krótkich scenkach opowiadali o losie dzieci w dalekich krajach, którym pomagają w tym roku.
Akcja przeprowadzana jest od 21 lat. Hasło tegorocznego kolędowania misyjnego brzmiało „Samu Bana Ke Kuha”, co znaczy: by dzieci mogły usłyszeć. Nawiązuje ono do pomocy dzieciom w Kamerunie. Dzięki kolędnikom misyjnym z diecezji tarnowskiej i ofiarności ludzi dobrej woli będzie mogła powstać szkoła dla dzieci głuchoniemych w Kamerunie.
Nowy budynek będzie piętrowy: z sześcioma klasami na parterze i z taką samą liczbą na piętrze. Dodatkowo powstaną sale do audiometrii, gabinet lekarski do badania słuchu, naprawy protez, sala reedukacyjna i ortofoniczna. Na obu kondygnacjach będzie sala dla nauczycieli, komplet toalet przystosowanych dla niepełnosprawnych fizycznie, magazyny i dwa biura. Na piętro będą prowadziły schody dostosowane dla niepełnosprawnych. Uczniowie na wózkach będą mogli podjeżdżać specjalnym wjazdem. Jest to duże przedsięwzięcie, a co za tym idzie bardzo kosztowne. Jest to pierwsza szkoła tego typu na tamtejszym terenie. Do szkoły już w tej chwili, mimo braku budynków, uczęszcza ok. 60 dzieci.
Kolędnicy misyjni zebranymi ofiarami wspierają też projekty związane z pracą księży, sióstr i świeckich wśród dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Boliwii, Brazylii, Peru i Republiki Konga. Pieniądze będą przeznaczone na edukację, katechizację dzieci, ich dożywianie, rozbudowę szkół i leczenie najmłodszych z ciężkim niedożywieniem.
Projekt papieski przeznaczony jest dla dzieci z Republiki Konga i Demokratycznej Republiki Konga. Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci dofinansowuje tam działalność kilkudziesięciu ośrodków pomocy, domów dla dzieci ulicy, przedszkoli i szkół, a także programy ochrony życia dla dzieci ubogich, odrzuconych, osieroconych i okaleczonych.
Pieniądze pomogą też w dalszym funkcjonowaniu „tarnowskiego” szpitala w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie m.in. leczy się dzieci z ciężkim niedożywieniem.
Wydział Misyjny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie przygotował kilka konkursów dla kolędników i ich opiekunów. To konkurs fotograficzny oraz na najpiękniejsze stroje a także konkurs o zaangażowaniu diecezji tarnowskiej i jej misjonarzy w Republice Konga w ciągu minionych 40 lat swojej pracy.
Pod koniec spotkania biskup tarnowski Andrzej Jeż wręczył nagrody. W konkursie „Spieszmy do Betlejem” na najładniejsze stroje kolędnicze zwyciężyła grupa z Tarnowa-Krzyża. W konkursie fotograficznym wyróżnienie odebrała Alina Zięć, długoletnia animatorka misyjna z Iwkowej. Ks. biskup wręczył również nagrodę dla twórców melodii tegorocznego hymnu-hasła kolędników. Gitarę ufundowaną przez ks. Piotra Boracę otrzymali twórcy z Tymowej.
Biskup wręczył również dyplomy dla tych opiekunów (3 siostry i 3 panie), którzy angażują swe siły i zdolności w przygotowanie kolędników oraz w całoroczną animację i formację w ramach Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.
Kolędnicy misyjni jak co roku będą także mogli spędzić ferie w Domu Formacji Misyjnej im. ks. Jana Czuby w Czchowie. Tam zorganizowane zostaną dla nich atrakcyjne zajęcia w ramach dni formacji misyjnej.
Podczas poprzedniej kolędy – w ubiegłym roku 2012/2013 – w dzieło Kolędników Misyjnych włączyło się około 20 tys. dzieci. Były zorganizowane w 3435 grupach kolędniczych i odwiedziły niemal 141 tysięcy rodzin. Dzieci z diecezji tarnowskiej zebrały ponad 1 mln 300 tys. zł. Dane z tegorocznej kolędy wciąż spływają do Wydziału Misyjnego tarnowskiej kurii.
eb
źródło. portal diecezji tarnowskiej www.diecezja.tarnow.pl

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.