Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Ukazał się album „Stary cmentarz w Brzostku”

2014_01_11_stary_cmentarzJego autorem jest ks. prof. dr hab. Bogdan Stanaszek, kierownik Katedry Historii XX w. w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Książka ukazała się z okazji 230-rocznicy utworzenia brzosteckiej nekropolii (1784-2014). 
Znajdziesz w niej: dokument z 1784 r. poświadczający założenie cmentarza, stare mapy obrazujące jego rozwój przestrzenny, blisko 150 fotografii, w tym nieznane dotąd, wykonane na początku XX w., informacje o zmarłych, którzy tam spoczywają, w tym burmistrzów, proboszczów, nauczycieli, lekarzy, żołnierzy walczących o niepodległość Polski, katalog zabytkowych nagrobków.
Dowiesz się: gdzie w parafii znajdowały się inne cmentarze, kogo grzebano w kryptach pod kościołem, ilu zmarłych pochowano na brzosteckej nekropolii, jaką tajemnicę kryją pola Pałackowskie, co wydarzyło się na cmentarzu w czasie I i II wojny światowej.
Staranna szata edytorska sprawia, że album może być cennym upominkiem dla osób pochodzących z Brzostku, a mieszkających dziś w różnych częściach Polski i rozsianych po świecie. Mogą w nim odszukać korzenie rodzinne i odbyć sentymentalny spacer po wzgórzu Pałackowskim, gdzie rozlokował się cmentarz.
Album można nabyć w Bibliotece Gminnej w Brzostku (ul. Łukasiewicza). Wydało go Towarzystwo Miłośników Ziemi Brzosteckiej. Wydawca nie prowadzi działalności gospodarczej i nie zarabia na sprzedaży książek. Cena sprzedaży publikacji pokrywa jedynie koszty wydawnicze. Pieniądze uzyskane w ten sposób przeznaczane są na druk kolejnych pozycji książkowych prezentujących historię Brzostku.
źródło www.brzostek.pl

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.