Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Konwent wójtów i burmistrzów o tradycyjnie wędzonych wędlinach

tauru
Jeżeli nowe prawo wejdzie w życie z ofert np. firmy Taurus znikną tradycyjnie wędzone szynki (fot. www.stan-taurus.pl)

STANOWISKO KONWENTU BURMISTRZÓW I WÓJTÓW POWIATU DĘBICKIEGO dotyczące zawartości substancji smolistych w wędzonkach wytwarzanych tradycyjnie.

Konwent Burmistrzów i Wójtów Powiatu Dębickiego zwraca się z prośbą do Rządu i Parlamentarzystów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Posłów do Parlamentu Europejskiego o podjęcie zdecydowanych kroków mających na celu ochronę produktów polskiej żywności tradycyjnej, której technologia opiera się o tradycyjny sposób wędzenia drewnem drzew liściastych poprzez działania zmierzające do przedłużenia okresu przejściowego dla obowiązywania dotychczasowego poziomu 5,0 mikrogramów benzo(a)pirenu dla mięsa wędzonego i produktów mięsnych (zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1881/2006) oraz utrzymanie dotychczasowego poziomu 5,0 mikrogramów benzo(a)pirenu dla produktów mięsnych lub wprowadzenie odstępstwa wyłącznie dla produktów mięsnych tradycyjnie wędzonych dopuszczającego zawartość benzo(a)pirenu do 5,0 mikrogramów/kg.

Obniżenie dotychczas obowiązujących norm zawartości bezno(a)pirenu w produktach mięsnych stanowi zagrożenie dla dalszego bytu zakładów mięsnych średniej i małej wielkości, których konkurencyjność na rynku opiera się przede wszystkim na wysokiej jakości wyrobów wytwarzanych według tradycyjnych receptur, a tym samym jest zagrożeniem dla miejsc pracy oraz drobnych producentów żywca.

Jodłowa, dnia 4 lutego 2014 r.
 
PRZEWODNICZĄCY KONWENTU WÓJT GMINY JODŁOWA Robert Mucha
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.