Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Kościół tarnowski hojnie wspiera misje

misjePonad 5 mln zł przekazali na misje wierni i księża diecezji tarnowskiej w 2013 roku. Średnia ofiarność jednego diecezjanina wynosi 4,08 zł i jest o 12 groszy wyższa niż w roku poprzednim. Dzięki tym ofiarom misjonarze – nie tylko z Polski – mogą głosić Ewangelię w dalekich krajach. Pomagają także w leczeniu, edukacji i dożywianiu dzieci i dorosłych.
Najwięcej pieniędzy udało się zebrać małym kolędnikom misyjnym. Dzięki ofiarności ludzi, najmłodsi zgromadzili ponad 1 mln 450 tys. zł. Pieniądze przekazali też wierni podczas zbiórek, 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego, w drugą Niedzielę Wielkiego Postu oraz m.in. podczas nabożeństw misyjnych. Misje wspierają też księża z parafii, seminarium, Kurii i Domu św. Józefa. Ponadto w 145 parafiach działają grupy Diecezjalnego Dzieła Misyjnego i Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary istniejące w różach różańcowych. W 2013 roku przekazały one na misje prawie 276 tys. zł. Diecezjalne Dzieło Misyjne pomagało także misjonarzom z Republiki Środkowoafrykańskiej, gdzie nadal nie jest spokojnie. 15 tys. euro ma pomóc w odbudowie obiektów edukacji i sektora medycznego, zniszczonych podczas rebelii. „Praca misjonarzy była i jest doceniana. To wsparcie ich posługi tkwi głównie w wierze ludzi, którzy chcą uczestniczyć w głoszeniu Ewangelii poprzez swoich misjonarzy” – mówi ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji.Na całym świecie Ewangelię głosi 39 księży misjonarzy diecezjalnych z Tarnowa (fideidonistów). Są też świeccy. Ponadto ponad 200 misjonarzy to zakonnicy i bracia zakonni oraz siostry z różnych zgromadzeń, pochodzący z diecezji tarnowskiej. W 2013 r. diecezja tarnowska zakupiła dla swoich misjonarzy siedem samochodów oraz jeden motocykl. „Taki sprzęt bardzo się przydaje, kiedy dziennie trzeba pokonać nawet ponad 100 km, by dotrzeć do mieszkańców wiosek. Samochody pomogą w pracy misjonarzom z Republiki Konga, Kazachstanu, Boliwii, Ekwadoru, Peru i Ukrainy. Motocykl trafił natomiast do Brazylii na obszar Amazonii” – dodaje ks. Czermak. Diecezjanie w 2013 roku wspierali także misjonarzy z całej Polski. Pieniądze trafiły m.in. do Krajowego Funduszu Misyjnego przy Komisji Episkopatu ds. Misji, Dzieła Ad Gentes i MIVA Polska (troszcząca się o środki transportu dla polskich misjonarzy). Pieniądze są też przekazane do Papieskich Dzieł Misyjnych w Watykanie, gdzie są przeznaczone na potrzeby misji na całym świecie. W sumie na cztery Papieskie Dzieła Misyjne w 2013 r. diecezja tarnowska przekazała ponad 875 tys. zł. Od lat najhojniej misje wspierają wierni z parafii Tylmanowa. Tam średnia na jednego katolicka wynosi ponad 46 złotych.
Ewa Biedroń
Mp3 – mówi ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji.
 
Foto arch. Wydziału Misyjnego

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.