Po dwóch miesiącach działalności Centrum Integracji Społecznej w Pilźnie podwoiło liczbę uczestników. Do pierwszych 11 osób dołączyło kolejnych 12 uczestników. Idea okazała się trafiać w społeczne zapotrzebowanie, bo zainteresowanie jest ogromne. Chętnych jest ponad dwa razy więcej niż miejsc – podkreśla Ewa Gołębiowska, Burmistrz Pilzna.
Uruchomione z początkiem grudnia ubiegłego roku Centrum Integracji Społecznej to oferta dla długotrwale bezrobotnych i korzystających ze wsparcia Ośrodka Opieki Społecznej. W CIS znajdują zatrudnienie przez półtora roku, skromne, ale stałe wynagrodzenie i ubezpieczenie społeczne, które wliczone będzie do emerytury. Jeśli później nie znajdą zatrudnienia, mogą liczyć na zasiłek dla bezrobotnych.
Już pierwszy nabór pokazał, że warto było o to zabiegać. Komisja rekrutacyjna miała nie lada problem, ponieważ liczba chętnych znacznie przewyższała liczbę miejsc. Do udziału w CIS zakwalifikowano najpierw 11 najbardziej wymagających wsparcia osób. Z początkiem lutego dołączyło do nich kolejnych 12 osób. W grupie są zarówno kobiety jak i mężczyźni, przy czym mężczyzn jest nieco więcej. Najmłodszy z uczestników ma 24 lata, najstarszy przekroczył już 60 lat. Skupieni są w dwóch warsztatach: porządkowych i gastronomicznym. Uczestnicy tego pierwszego zajmują się wykonywaniem prac porządkowych na ternie całej gminy. Sprzątają ulice, place i chodniki, a także skwery przydrożne rowy i inne tereny oraz obiekty komunalne. W ramach warsztatu gastronomicznego pomagają w szkolnych kuchniach jednocześnie ucząc się na czym polegają tego rodzaju usługi i jakiego rodzaju warunki muszą być spełnione przy ich świadczeniu.
Praca wykonywana jest przez osiem godzin przez cztery dni w tygodniu. Piąty dzień wykorzystywany jest na reintegrację czyli w praktyce zajęcia z psychologiem, doradcą zawodowym czy innymi specjalistami, którzy mogą pomóc w powrocie na rynek pracy.
Dwumiesięczne doświadczenia pokazują, że warto było. Na zajęciach reintegracyjnych ich uczestnicy radzą sobie już wyraźnie lepiej niż na początku,. A efekty wykonywanej pracy oceniane są dobrze. Samorządowe władze noszą się w tej sytuacji z zamiarem uruchomienia jeszcze kolejnych dwóch warsztatów. – Wniosek w tej sprawie, który trafił do Wojewódzkiego Urzędu Pracy, jest już po pozytywnej ocenie formalnej. Jeśli zostanie zakwalifikowany do realizacji, to latem tego roku powinny zostać utworzone kolejne dwa warsztaty i liczba miejsc w CIS wrośnie dwukrotnie – mówi Burmistrz Pilzna. Chętnych do ich wykorzystanie raczej nie zabraknie. Do dyspozycji będą pomieszczenia w budynku ośrodka zdrowia w Pilźnie, które wyremontowano w tym celu.