Previous
Next
Previous
Next

10-ta wymiana młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych Nr1 im. Jana Pawła II w Dębicy i Gesamtschule Friedenstal w Herford.

 P1090140W dniach 16.03. – 21.03. 2014 roku uczniowie zaprzyjaźnionej szkoły Gesamtschule Friedenstal z Herford w Niemczech gościli u uczniów Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. Jana Pawła II w Dębicy w ramach kolejnej 10-tej już wymiany młodzieży. Uczniowie brali udział w projekcie „Różnice kulturowe w Polsce i w Niemczech”. Celem projektu było przede wszystkim zebranie informacji na temat kultury obu krajów, poznanie najważniejszych zabytków Krakowa. Poza tym polska młodzież uczyła się języków niemieckiego i angielskiego a młodzież niemiecka chętnie poznawała słowa i zadania w języku polskim. Projekt miał na celu naukę tolerancji, poznawania różnych kultur, zawarcie nowych i odnowienie starych przyjaźni, zwalczanie stereotypów.

Na początku wymiany uczniowie polscy i niemieccy wzięli udział w animacjach językowych, które ułatwiły im wzajemne poznanie się i wspólną pracę nad projektem. Niektórzy uczniowie z Dębicy brali po raz pierwszy udział w projekcie wymiany. Animacje językowe, codzienna ewaluacja pomogły uczniom lepiej się poznać, zrozumieć i zaprzyjaźnić. Uczniowie mogli rozmawiać o swoich odczuciach, przedstawiać swoje propozycje zmian, mówić o tym co im się w projekcie podoba.

Aby ułatwić uczniom pracę nad projektem opiekunowie przeprowadzili z nimi krótką rozmowę na temat kultury Polski i Niemiec, historii zabytków Krakowa. Uczniowie wyszukiwali w Internecie szczegółowe informacje na ten temat i przygotowywali graficzne projekty. Wybrani uczniowie zaprezentowali rezultaty swojej pracy a opiekunowie służyli pomocą przy tłumaczeniu na języki polski i niemiecki. Niemiecka młodzież została zaproszona przez polskich gospodarzy na udział w zajęciach szkolnych (budownictwo, konfekcjonowanie odzieży). Polscy uczniowie mieli możliwość zobaczyć jak prowadzone są tego typu lekcje, jakimi metodami pracują nauczyciele i uczniowie, ile czasu trwają zajęcia. Polscy goście zwiedzili szkołę i warsztaty szkolne i zapoznali się z ich funkcjonowaniem. Mogli zobaczyć sale lekcyjne, pokój nauczycielski, klasopracownie, sale gimnastyczne, korytarze. Chętnie dzielili się wrażeniami, opowiadali o swojej szkole, kolegach, zajęciach pozalekcyjnych.

Po zajęciach w szkole uczniowie mieli dużo wolnego czasu dla siebie. Chętnie zwiedzali Dębice i okolice, codziennie spotykali się ze sobą, rozmawiali, fotografowali. Dziewczęta chętnie robiły zakupy, wymieniały poglądy na temat mody, problemów młodzieży. Dużą radość sprawiły im urozmaicone i zabawne gry, ćwiczenia sprawnościowe oraz rozgrywki sportowe na sali gimnastycznej (koszykówka, siatkówka, piłka nożna, tenis stołowy) przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego z „Mechanika”. Do domów wrócili zmęczeni, ale zadowoleni. Największą radość i mnóstwo przyjemności sprawił wszystkim pobyt w klubie „Planeta”, gdzie młodzież mogła zagrać w kręgle i bilard. Nic nie zakłóciło dobrej zabawy.

Tydzień minął szybciej niż się wszyscy spodziewali. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie naszych grup. Będziemy jeszcze mieli możliwość nauczyć się języka, poznać lepiej nasze kraje, zacieśnić przyjaźnie. Czekamy z niecierpliwością na kolejną edycję wymiany.

Opracował: Wojciech Przybyło

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.