Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Wiktoria Warchoł: „Hokej! – w końcu mogę robić coś co naprawdę lubię!!”

wiktoria_warchol_01Wiktoria Warchoł ur. 1997r., uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dębicy. „Hokej! – w końcu mogę robić coś co naprawdę lubię!!” – mówi z uśmiechem i przekonuje: „Może akurat będzie to sport, który pokochasz. Warto spróbować swoich sił w czymś nowym, innym co może przerodzić się w naszą pasję i zamiłowanie do tego sportu.”
Dorota Gawle: Opowiedz o swoich zainteresowaniach.
Wiktoria Warchoł: Po pierwsze – oczywiście hokej, w końcu mogę robić coś co naprawdę lubię … a właściwie kocham. Jeżeli chodzi o inne zainteresowania to bardzo lubię rysować, robić paznokcie i troszeczkę z innej beczki uwielbiam język angielski.
DG: Kiedy podjęłaś decyzję o trenowaniu hokeja i dlaczego wybrałaś akurat tę dziedzinę sportu?
WW: Dokładnej daty nie pamiętam ale na pewno było to w marcu 2012 roku . Jako mała dziewczynka bardzo często jeździłam z mamą na lodowisko i to właśnie ona uczyła mnie stawiać pierwsze kroki na lodzie. Pewnego dnia zadzwoniła do mnie koleżanka i zapytała czy nie chciałabym się może zapisać na hokej. Nie zastanawiając się poprosiłam rodziców o zgodę i ją wyrazili. Wybrałam tę dziedzinę sportu ponieważ, żeby grać trzeba pokazać swój charakter ( no i oczywiście umiejętności ) na lodzie.. Także ” Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą !”
DG: Ile czasu zajmują Ci treningi i dodatkowe zajęcia związane z hokejem tj. mecze, zgrupowania, treningi siłowe itp.?
WW: Treningi siłowe, jak i te na lodzie zajmują ok. 1,5 h dziennie. Sam mecz trwa ok. 2 h nie licząc zbiórki, rozgrzewki (a co do meczów wyjazdowych trzeba doliczyć drogę, która też zajmuje parę godzin ). Osobiście jeszcze nie byłam na zgrupowaniach, ale koleżanka ( Magda Mroczka ) dostała się do kadry PL i jej zgrupowanie trwało 3 dni. Jeżeli robisz to co kochasz to tak naprawdę czas się nie liczy.
DG: Czy towarzyszą temu jakieś wyrzeczenia i czy trudno pogodzić treningi z zajęciami w szkole?
WW: To zależy od osoby, dokładniej od jej charakteru… Jeżeli komuś bardzo zależy to znajdzie czas na to, aby pogodzić szkołę z treningami, meczami, zgrupowaniami itp. Moim zdaniem wyrzeczeń jako takich nie ma. Aczkolwiek hokej nie jest łatwym sportem jak komuś nie zależy i się nie stara ( trzeba też zwracać dużą uwagę na to, co mówią trenerzy, bo chcą dla nas jak najlepiej i często ich krytyka ma nas motywować, a uwagi mają nam podpowiadać co i jak mamy robić )
DG: Czy trenerzy są wymagający w równym stopniu do dziewcząt jak i chłopców? Czym różni się gra „damska” od „męskiej”?
wiktoria_warchol_02
WW: Raczej trenerzy traktują nas wszystkich tak samo. Moim zdaniem tak właśnie powinno być, jak to Magda Mroczka często powtarza ” bez taryfy ulgowej „. W hokeju ”męskim” gra się ciałem, ” męski ” jest bardziej siłowy. W hokeju ”damskim/żeńskim” nie jest dozwolona gra ciałem, co nie oznacza że gra jest bezkontaktowa, w meczach dziewczyn wydaje mi się, że więcej się myśli- podania, wyjścia na pozycje, strzały.
DG: Jak wyglądają relacje między dziewczynami w drużynie, na lodzie i poza nim?
WW: Wydaje mi się, że nasze relacje są już o niebo lepsze. W końcu trenujemy ze sobą od dłuższego czasu i powinno być dobrze. Jeżeli chodzi o mecze, nie ważne jest to czy się kogoś lubi, czy też nie. Trzeba robić swoje i grać tak, jakbyśmy nie miały żadnych problemów. Na treningach jak robimy jakieś ćwiczenia w parach, pary są zazwyczaj takie same, bo tak nam się po prostu lepiej robi ćwiczenie.
DG: Czy w jakikolwiek sposób wiążesz swoją przyszłość z hokejem?
WW: To jest bardzo ciężkie pytanie, ponieważ nie sądzę żebym była aż tak dobra w hokeju. Bardzo zależy mi na tym, żeby coś osiągnąć ( ale dla samej siebie, dla nikogo innego ). Mam marzenie dotyczące hokeja, czy się spełni..? Zobaczymy. Na pewno chciałabym zagrać w kadrze PL , ale z dziewczynami z drużyny.
DG: Jak bardzo popularny jest hokej wśród Twoich rówieśników?
WW: Wśród moich znajomych hokej jest dość popularny. Może dlatego, że w tym sezonie powstała I liga.
DG: Jak do Twojej pasji odnoszą się rodzice, koleżanki i koledzy, nauczyciele?
WW: Co do moich rodziców to starają się mnie motywować i to nawet bardzo. Ciągle powtarzają, że są ze mnie dumni, że cieszą się tym co robię. Chcą żebym spełniała swoje marzenia, a jak wcześniej pisałam mam marzenie dotyczące hokeja. Znajomi natomiast byli zdziwieni, że dziewczyny mogą uprawiać taki rodzaj sportu .. A nauczyciele stwierdzili fakt, że hokej przecież jest męskim sportem i jak my się nie boimy wyjść na lód i grać ?
DG: W czym pomaga Ci sport?
WW: Sport, w tym przypadku hokej jest dla mnie praktycznie wszystkim. Bardzo mnie motywuje, pozwala pokazać charakter . Może to śmieszne, ale mam coś takiego, że jak wychodzę na lód wszystkie problemy znikają. Jestem tylko ja, moi znajomi i trener. Nic innego się nie liczy, tylko to żeby robić wszystko na 100%..
DG. Dziękuję za rozmowę
WW. Dziękuję
 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.