Previous
Next
Previous
Next

Dębiccy harcerze na Rajdzie Arsenał w Warszawie

Z Naczelniczką ZHP i jej zastępcąW dniach 21-23 marca 2014r. w Warszawie odbył się 44. Rajd Arsenał, organizowany dla upamiętnienia słynnej akcji bojowej harcerzy-konspiratorów z dnia 26 marca 1943r. Tradycyjnie w jednej z najstarszych i największych ogólnopolskich imprez harcerskich wzięli udział harcerze z Hufca ZHP Dębica im. Dębickich Szarych Szeregów.
Rajd organizowany jest przez Hufiec ZHP Warszawa-Mokotów w rocznicę słynnej akcji pod warszawskim arsenałem, kiedy to harcerze odbili z rąk hitlerowców więźniów, w tym Jana Bytnara ps. Rudy. Historię tę spopularyzował Aleksander Kamiński w książce „Kamienie na szaniec”. W tegorocznej edycji wzięło udział 1500 zuchów, harcerzy z całej Polski, w tym kilkunastu harcerzy z 5 Dębickiej Drużyny Wędrowniczej „Sprzysiężeni”, 16 Drużyny Wędrowniczej „Awers” i 27 Drużyny Starszoharcerskiej „Skała”.
Harcerze z Dębicy przybyli do Warszawy nieco przed rozpoczęciem rajdu, aby zwiedzić stolicę, między innymi Muzeum Powstania Warszawskiego, Powązki, Krakowskie Przedmieście, Łazienki. W piątkowy wieczór wszyscy zameldowali się w swoich bazach rajdowych. Jeden z patoli trafił do bazy mieszczącej się w liceum im. Stefana Batorego – tego samego, do którego uczęszczali bohaterowie „Kamieni na szaniec”.
Sobota była pełna wrażeń dzięki grze terenowej, w której udział wzięły grupy z całej Polski oraz kilka patroli, które zdecydowały się przyjechać spoza granic naszego kraju. Dla harcerzy przygotowano ponad kilkaset punktów z zadaniami, spośród których każdy patrol miał do odwiedzenia pewną pulę. Na każdym z nich czekało jakieś inne ciekawe zadanie np. tworzenie telegrafu, wielka gra planszowa w Muzeum Narodowym, zwiad na Polach Mokotowskich, nagrywanie audycji w Bibliotece Narodowej, punkty związane z warszawską gwarą, recytowanie dzieł znanych polskich pisarzy w środkach transportu publicznego, odwiedzanie zapomnianych dzielnic Warszawy, zabawa na torze wyścigów konnych i wiele innych. Podczas gry harcerze, zgodnie z tematem przewodnim rajdu „Pocztówka z Warszawy”, zbierali serie pocztówek, za które byli dodatkowo nagradzani punktami. Pocztówki pokazywały najróżniejsze miejsca, budynki i wydarzenia w Warszawie, wiele z nich nie zachowało się do dzisiaj, przez co odwiedzanie tych miejsc było jeszcze ciekawsze.
Po powrocie z gry instruktorzy oraz patrolowi udali się na konferencję instruktorską do Domu Spotkań z Historią. Konferencja była poświęcona tematyce „Kamieni na szaniec”, a jej głównymi gośćmi byli: wnuk Aleksandra Kamińskiego – Wojciech Feleszko oraz reżyser głośnej ekranizacji – Robert Gliński.
W niedzielę uczestnicy rajdu razem z władzami ZHP wzięli udział w uroczystościach na Placu Piłsudskiego. Po uroczystej zmianie warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza harcerze defilowali kolumną pod budynek arsenału, gdzie odbył się apel kończący 44. Rajd Arsenał.
Udział dębickich harcerzy w rajdzie był współfinansowany przez Urząd Miejski w Dębicy dzięki środkom pozyskanym w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.