Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy zorganizowała dnia 27 marca spotkanie z Panem Arkadiuszem Więchem, regionalistą, pasjonatem historii naszego regionu. Temat spotkania „Galicyjski sztelt. Życie codzienne żydowskich mieszkańców dawnej Dębicy”.
Sztetl – wywodzące się z języka jidysz określenie oznaczające małe miasteczko, zamieszkane w dużej części przez ludność żydowską. Pan Więch mówił min. o początkach osadnictwa żydowskiego w regionie, jak wyglądała struktura narodowościowa Dębicy w XIX wieku i w okresie międzywojennym a przede wszystkim jak wyglądała codzienność życia w mieście.
„Na co dzień jednak zarówno katoliccy jak i żydowscy mieszkańcy Dębicy współżyli ze sobą bez większych zadrażnień. Owo współistnienie obok siebie było codzienną rutyną, w której publicznej przestrzeni występowały obok siebie chrześcijańska niedziela i żydowski szabas w sobotę.”
„Życie obu społeczności układało się, zatem, na co dzień poprawnie, wspólnie uczestniczyły one w życiu miasteczka, wspólnie chodzono na zabawy, do kina, brano udział w pokazach lotniczych na dębickich błoniach, obserwowano wojskowe parady, brano udział w amatorskich kółkach teatralnych. Bardzo duża część żydowskich mieszkańców miasta nosiła w sobie poczucie dziejowej wspólnoty z swoimi polskimi, katolickimi sąsiadami”.
W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 im. Jana Pawła II, II Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. Jana Twardowskiego, oraz Miejskiego Gimnazjum Nr 4 wraz z opiekunami oraz czytelnicy. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.
