Niedźwiedź na ulicach Gołkowic

misiuTo co prawda nie okolice Dębicy, ale… Niedźwiedzie pojawiły się w okolicach Starego Sącza. W tym czasie wielu z nas odwiedza tamte okolice,  zwłaszcza dzieci pierwszokomunijne odwiedzające miejsce gdzie odbyła się msza odprawiana przez św. Jana Pawła II.  Poniżej prezentujemy materiał przesłany przez Policję z Nowego Sącza.
Mieszkańców Gołkowic Górnych zaskoczył wczoraj niedźwiedź brunatny, który z samego rana biegał po ulicach tej miejscowości. Dyżurny Komisariatu Policji w Starym Sączu natychmiast wysłał we wskazane miejsce patrol policji, lecz zwierzęcia nigdzie już nie było.
W związku z zaistniałą sytuacją, policjanci wraz z burmistrzem Starego Sącza i Nadleśnictwem Stary Sącz apelują do mieszkańców o zachowanie wszelkich środków ostrożności.
Niedźwiedź brunatny to największy Polski drapieżnik będący pod ochroną. Jest rzadkim gościem lasów Nadleśnictwa Stary Sącz. Dwa lata temu widziany był w bliskim sąsiedztwie leśnych ostoi, kiedy zaglądał do pobliskich pasiek.
Spotkanie z niepozornie wyglądającym niedźwiadkiem może być bardzo niebezpieczne. Poniżej kilka zaleceń starosądeckich leśników:
jeśli spotkamy niedźwiedzia należy oddalić się w sposób cichy i spokojny – NIE NALEŻY UCIEKAĆ, ABY NIEDŹWIEDŹ NIE POTRAKTOWAŁ CIĘ JAK ZDOBYCZ! Nie wolno także wchodzić na drzewo – niedźwiedź wyjdzie znacznie szybciej.
szczególnie ostrożnie należy się wycofać jeśli natrafimy na młode niedźwiadki – matka, która stanie w ich obronie może być bardzo niebezpieczna.
nie wolno karmić niedźwiedzi, ani zostawiać resztek jedzenia, opakowań, które mogą je zainteresować, ponieważ niedźwiedzie są szczególnie niebezpieczne podczas żerowania.
nie wolno zbliżać się do niedźwiedzia np. w celu wykonania zdjęcia czy sfilmowania go. Może gwałtownie zareagować na błysk flesza lub ostre oświetlenie latarką.
jeśli już spotkasz niedźwiedzia na swojej drodze delikatnie zrzuć torebkę czy plecak, ponieważ może się nim zainteresować. NIE RÓB GWAŁTOWNYCH RUCHÓW i kontroluj jego zachowanie.
jeśli niedźwiedź cię obserwuje NAWET SIĘ NIE RUSZAJ! Później powoli się wycofuj. Jeżeli jesteś z dziećmi, bacznie zwracaj uwagę na ich zachowanie.
jeśli jednak niedźwiedź nie straci zainteresowania tobą delikatnie połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękoma szyję i twarz – w większości przypadków niedźwiedź zostawi cię w spokoju – w najgorszym razie powinien najwyżej podrapać.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.