Previous
Next
Previous
Next

„Straszny Dwór” – w świecie kontuszy i karabel

operaPiękną premierą opery Stanisława Moniuszki „Straszny Dwór” Dębica uczciła Narodowe Święto 3 Maja. Była to piętnasta opera przygotowana przez Pawła Adamka z zespołem. Po dwóch pierwszych przedstawieniach dębiczanie będą mieli okazję w Domu Kultury „Mors” Miejskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Sportowej obejrzeć to przedstawienie jeszcze 10, 11 i 17 maja.

„Straszny Dwór” jest uważany przez znawców za jedno z najwybitniejszych osiągnięć polskiej opery narodowej. Libretto napisał Jan Chęciński, poeta, dziennikarz, aktor warszawski, sprawdzony w poprzednich operach współpracownik Stanisława Moniuszki. Akcja jest dość wątła i nie na darmo w tym zakresie „Straszny Dwór” jest porównywany do „Pana Tadeusza”. W obu tych utworach bowiem nie akcja, ale klimat na wskroś przesiąknięty patriotyzmem jest najważniejszy. To przesłanie „Strasznego Dworu” doskonale zrozumiała warszawska publiczność i na pierwszych trzech przedstawieniach w 1865 roku dochodziło do patriotycznych manifestacji. Władze zaborcy rosyjskiego nie zamierzały tolerować wybuchów polskości, nawet w teatrze operowym i zawiesiły a następnie zdjęły z afisza przedstawienie.
Historia „strasznego Dworu”, to opowieść o miłosnych perypetiach i nieporozumieniach. Dzieje się w czasach szlacheckich, gdy Rzeczpospolita była europejską potęgą. Wracający ze zwycięskiej wojny bracia Stefan i Zbigniew składają uroczyste śluby kawalerskie, aby w razie potrzeby nie musieli wybierać między Ojczyzną i żoną. Jak nietrudno się domyślić kawalerskie postanowienia pękają w obliczu miłości. Dwaj bracia zakochują się od pierwszego wejrzenia w dwóch siostrach Hannie i Jadwidze, córkach Miecznika, dawnego druha ich ojca. Ich miłość wytrzymuje próbę w „Strasznym Dworze” i intrygi niechętnych im Cześnikowej i Damazego. W końcowej scenie obu zakochanym parom błogosławi Miecznik a wszystko puentuje wspaniały, ognisty mazur. W bardzo dynamicznym wykonaniu tancerzy Miejskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Igloopolanie” wypada on niezwykle okazale i na długo zostaje w pamięci.
„Straszny Dwór” był już wystawiany przez dębiczan pod kierunkiem Pawła Adamka kilkanaście lat temu w 2003 roku. Z mniejszym rozmachem inscenizacyjnym. Były to pierwsze opery wystawiane w Dębicy przez muzycznych amatorów. Brakowało jeszcze niezbędnego doświadczenia. Stąd po latach powrót do „Strasznego Dworu”, którego wystawienie wieńczy jubileusz 15 lecia działalności operowej w Dębicy.
Wystawiona na deskach DK „Mors” opera „Straszny Dwór” trwa ponad trzy godziny. Przez scenę przewija się wielu wykonawców, chóry, balet. Kierownictwo muzyczne przedsięwzięcia: Paweł Adamek, reżyseria Jakub Bulzak, scenografia Wacław Jałowiec i Agnieszka Osak-Matrejek, choreografia Romuald Kalinowski, światło Zdzisław Worek, kostiumy Irena Lewicka, charakteryzacja Izabela Piekarczyk, kierownik sceny Jan Miler, zespół techniczno-akustyczny Mateusz Pieniądz i Bogdan Helt, prace stolarskie Jan Kosiński. W obsadzie: Alicja Płonka, Karolina Pawula, Katarzyna Plewniak, Sylwia Wojnar, Zdzisław Wojtynkiewicz, Paweł Trojak, Tomasz Furman, Leopold Stawarz, Maciej Kucera, Maciej Gorczyczyński, Barbara Maj, Maria Orłowska, Jan Maślanka. Chóry: parafii Matki Bożej Anielskiej i Miłosierdzia Bożego w Dębicy, Chór Nauczycielski „Akord” Związku Nauczycielstwa Polskiego i Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu i grupa wokalna Gminnego Ośrodka Kultury w Wielopolu Skrzyńskim. Balet Miejskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Igloopolanie” i „Mali Igloopolanie” Miejskiego Ośrodka Kultury. Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej w Dębicy i jej goście.

Przypominamy, że opera będzie wystawiona jeszcze trzykrotnie w Dębicy: 10, 11 i 17 maja. Początek spektakli o godzinie 18.00.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.