Previous
Next
Previous
Next

IV Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio – Tarnów 2014”

11Chóry z całej Polski są zaproszone do udziału w Festiwalu Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio”. Odbędzie się on 27 września w Tarnowie, ale jeszcze tylko do końca czerwca można się zapisywać. W Festiwalu mogą uczestniczyć chóry wykonujące religijną muzykę chóralną a cappella. Są trzy kategorie: zespoły kameralne (do 20 osób), chóry jednorodne (powyżej 20 osób) i chóry mieszane (powyżej 20 osób).
„Chórzyści często stają się kaznodziejami, przekazując swoim śpiewem prawdy wiary, oddając cześć Bogu” – uważa ks. dr Grzegorz Piekarz, dyrektor Festiwalu.
Obok konkursowych przesłuchań, które będą odbywać się w kościele Matki Bożej Fatimskiej w
Tarnowie, punktem centralnym będzie uroczysta Msza św. w tarnowskiej katedrze, podczas której śpiewy wykonają wspólnie wszystkie chóry biorące udział w Festiwalu.
W jury zasiądą niekwestionowane autorytety w dziedzinie chóralistyki: prof. Lidia Matynian-Hałoń – prorektor Akademii Muzycznej w Krakowie, ks. prof. dr hab. Andrzej Zając – Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej UPJP II w Krakowie i prof. dr Jerzy Kurcz – Akademia Muzyczna w Krakowie.
„Celem Festiwalu jest propagowanie i upowszechnianie sakralnej muzyki chóralnej, konsolidacja środowiska chóralnego, wzajemne dzielenie się własnymi doświadczeniami muzycznymi,
podnoszenie kultury muzycznej i promocja miasta i regionu Tarnowa na arenie ogólnopolskiej”- dodaje ks. dr Grzegorz Piekarz, dyrektor Festiwalu.
Każdy chór zobowiązany jest wykonać w układzie wielogłosowym (3 głosy lub więcej) a cappella przynajmniej trzy dowolne utwory religijne z własnego repertuaru zróżnicowane stylistycznie i jeden utwór obowiązkowy, którym jest Kyrie wybrane z dowolnego cyklu mszalnego.
Jury oceniać będzie: intonację, artykulację, ekspresję muzyczną, dobór repertuaru, oraz prezencję chóru podczas występu.
Każdy chór uczestniczący w Festiwalu otrzyma dyplom uczestnictwa. Chóry, które zdobędą pierwsze, drugie i trzecie miejsce w każdej kategorii otrzymają nagrody pieniężne. Jury może przyznać dodatkowe trzy wyróżnienia dla chórów diecezji tarnowskiej.
Zgłoszenia do końca czerwca przyjmuje Wydział Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ul. Legionów 30, 33-100 Tarnów
tel.: 014 63-17-348, kom.: 606 332 134 (od poniedziałku – czwartku: 8.00-12.00).
e-mail: muzyka@diecezja.tarnow.pl
Organizatorami Festiwalu są: Wydział Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Wydział Kultury Urzędu Miasta Tarnowa, Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna, Bazylika Katedralna w Tarnowie, Parafia św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie i Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie.
 Szczegółowe informacje na  www.muzyka.diecezja.tarnow.pl 
Oprac. Ewa Biedroń
Foto arch. Wydziału Muzyki Kościelnej
 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.