Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Kapłani pojadą tam, gdzie Polacy proszą o duszpasterzy

kfdrp[Norwegia, Niemcy, Stany Zjednoczone i Kazachstan – to kraje, w których posługę duszpasterską rozpocznie dziesięciu kapłanów diecezji tarnowskiej. Bp Andrzej Jeż posłał ich do pracy w tamtejszych parafiach. Aż pięciu duchownych pojedzie do Norwegii.
„ To wyjątkowa sytuacja, chcemy wzmocnić naszą obecność w kraju, gdzie jest bardzo dużo Polaków. Przybywają tam głównie w celach zarobkowych, ale niektórzy chcą się osiedlić na stałe” – mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż. Do Norwegii pojedzie m.in. ks. Sławomir Czuba – jego wujek ks. Jan Czuba to tarnowski misjonarz męczennik.
„Mój wujek był na misjach w Kongo, ja wybrałem inny kierunek, bo północny, ale charakter pracy będzie bardzo podobny. Duże są tam potrzeby zwłaszcza pracy duszpasterskiej wśród emigrantów z Polski, którzy stanowią ok. 60 procent wierzących w całej Norwegii”- mówi ks. Czuba. W Norwegii był krótko ks. Janusz Batko, który teraz wyjeżdża na dłużej. „W kościołach jest bardzo dużo młodych ludzi, średnia wieku to ok. 35 lat. Wiele osób wyjechało tam z całymi rodzinami” – dodaje. Niektórzy kapłani już w wakacje pojadą do innych krajów. Oprócz Norwegii, duszpasterze udadzą się do Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Kazachstanu. Ponadto dwóch księży diecezji tarnowskiej rozpocznie studia na UPJPII w Krakowie na Wydziale Prawa Kanonicznego, a jeden będzie się przygotowywał w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. W sumie trzynastu kapłanów wyjeżdża poza diecezję.
Ewa Biedroń
Foto ks. Zbigniew Wielgosz/Tarnowski Gość Niedzielny
 
KSIĘŻA WYJEŻDŻAJĄCY POZA DIECEZJĘ 2014

Nazwisko i imię Parafia Kraj
Ks. Adamczyk Jan Łapczyca USA
Ks. Batko Janusz Chorzelów Norwegia
Ks. Bazuła Tomasz Mielec, Ducha Św. Norwegia
Ks. Bożek Waldemar Student Norwegia
Ks. Czuba Sławomir Mielec, Ducha św. Norwegia
Ks. Knutelski Wojciech Wietrzychowice Norwegia
Ks. Liszka Janusz Nowe Rybie Niemcy
Ks. Nowak Paweł (2010) Szczucin Niemcy
Ks. Pyzik Robert Zakliczyn, św. Idziego Kazachstan
Ks. Rosa Michał Pilzno USA
Ks. Turek Paweł Wysowa CFM – Warszawa

 

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.