Previous
Next
Previous
Next

Folkloriada na dębickim Rynku

IMGP3363Barwny korowód tancerzy i mieszkańców miasta, splecionych w rytmie Poloneza, zwieńczył wakacyjną Folkloriadę, która rozbrzmiała w ubiegłą niedzielę na dębickim Rynku. Gwiazdą koncertu był Zespół Pieśni i Tańca „Lajkonik” z Chicago, wystąpiły też „Bandanki” z Ustrzyk Dolnych oraz zespoły „Morsy” i „Mali Igloopolanie” z Dębicy.
Staropolskim zwyczajem przywitano gości z zagranicy chlebem i solą. Mariusz Trojan, wiceburmistrz miasta, Stanisław Leski, przewodniczący Rady Miejskiej oraz Elżbieta Kęsik, dyrektor MOK, wręczyli pamiątkowe statuetki i podziękowania dla wszystkich uczestników koncertu. Z dedykacją dla polonusów wystąpiły Aleksandra Ożóg i Zuzanna Grecka, młode dębickie wokalistki.
ZPiT „Lajkonik” przyjechał do Polski na Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie, w ramach którego odwiedził też Dębicę. Nie była to przypadkowa wizyta, z naszym miastem związani są bowiem niektórzy członkowie zespołu, a zwłaszcza jego kierownik artystyczny – Halina Misterka, tańcząca przed laty w ZPiT „Igloopolanie”. Występ zagranicznych gości przyciągnął na Rynek sporą publiczność, wśród której znaleźli się rodziny i przyjaciele tancerzy z Ameryki, co było okazją do wspomnień i wzruszeń. Zespół zaprezentował tańce sądeckie, żywieckie, łowickie oraz …swing, czym zaskoczył zebranych sympatyków folkloru.
Drugi z gości, Zespół Tańca Ludowego „Bandanki” niejednokrotnie bywał w Dębicy. Zespół z Ustrzyk Dolnych co roku przyjeżdża na Podkarpacki Przegląd Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „Złoty Gryf”, gdzie zbiera kolejne laury. Podczas niedzielnego koncertu „Bandanki” zatańczyły kujawiaka z oberkiem, tańce rzeszowskie oraz krakowiaka. Kierownikiem zespołu jest Beata Maciołek, choreografem i instruktorem Tomasz Rożek.
Zespół Ludowy „Morsy”, pod kierownictwem Sylwii Murdzy-Chrobak, działa od 37 lat. W swoim repertuarze mają nie tylko pieśni i przyśpiewki ludowe, ale także patriotyczny program, który zaprezentowali podczas Folkloriady.
„Mali Igloopolanie”, gospodarze imprezy, działają przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dębicy. Zespół bierze czynny udział w regionalnych uroczystościach, koncertach charytatywnych, przeglądach tanecznych oraz festiwalach. Zaprezentowali się w tańcach sądeckich oraz tańcach Lachów. Kierownikiem zespołu jest Zdzisław Worek, choreografią zajmują się Kinga Jurek i Kacper Jurek.
Organizatorami koncertu byli: Miejski Ośrodek Kultury, Dębickie Towarzystwo Muzyczno-Śpiewacze i Urząd Miejski w Dębicy.

Podziel się z innymi

Shares

Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.