Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Wizyta chińskiej delegacji w Dębicy.

S018203029 sierpnia na zaproszenie władz Miasta i Gminy Dębica gościła w Dębicy 27 osobowa delegacja chińskich przedsiębiorców i władz miasta Nanhai. Podczas spotkania w Urzędzie Miejskim w którym uczestniczyli burmistrz Paweł Wolicki, jego zastępcy Mariusz Trojan i Jerzy Gągała, przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Leski oraz wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz nastąpiło podpisanie umowy intencyjnej między Miastem Dębica i Gminą Dębica a chińskim miastem Nanhai w sprawie nawiązania współpracy między samorządami.
Chińska delegacja w której składzie znalazło się 19 przedsiębiorców oraz 8 reprezentantów samorządu Nanhai z burmistrzem tego miasta na czele o godzinie 10.00 spotkała się w sali sesyjnej dębickiego ratusza z władzami Miasta Dębica, Gminy Dębica oraz przedstawicielami lokalnych i regionalnych mediów.
Na początku spotkania przybyłych gości przywitał burmistrz Paweł Wolicki: „Witam serdecznie delegację z zaprzyjaźnionego miasta Nanhai i proszę, abyście w naszym mieście czuli się jak najlepiej. Miasto to nie tylko drogi, budynki, ale przede wszystkim ludzie. Zapraszam Was do tego abyście poznali ludzi w Dębicy, porozmawiali z nimi, poznali naszą kulturę. Chciałem także bardzo podziękować panu burmistrzowi miasta Nanhai za przyjęcie naszej delegacji w swoim mieście. Mam nadzieję że nasze przyjęcie przedstawicieli miasta Nanhai i przedsiębiorców będzie równie godne” – powiedział P. Wolicki.
W dalszej części spotkania burmistrz przybliżył zasady współpracy ze stroną chińską: „Podpisanie umowy ze stroną chińską wygląda inaczej niż z innymi, europejskimi miastami. Najpierw jest podpisanie jednej umowy intencyjnej, potem drugiej umowy intencyjnej i dopiero po roku wspólnych działań możliwe jest zawarcie właściwej umowy partnerskiej” – mówił podczas spotkania burmistrz.
„Mam nadzieję że to spotkanie będzie na przyszłość owocować wymianą kulturalną, sportową, wymianą myśli , ale mam nadzieję, że będzie owocne także dla przedsiębiorców, którzy dzisiaj do nas przyjechali i otworzą się wspólne relacje partnerskie. Najpierw musimy poznać się nawzajem, współpracować w obszarze kultury, sportu, edukacji, a później kiedy wywiąże się zaufanie to wierzę w to gorąco będzie również można współpracować w obszarze gospodarczym – dodał Wolicki.
Stanisław Rokosz, wójt Gminy Dębica podkreślił podczas spotkania, że nadrzędną wartością odbywających się właśnie spotkań jest zbudowanie wzajemnego zaufania i szukanie wspólnych dróg współpracy w różnych dziedzinach społeczno-gospodarczych. „Chciałem bardzo podziękować za osobiste zaangażowanie Pana burmistrza. Dzięki temu dzisiaj możemy spotkać się w takim gronie i myśleć o dalszej współpracy”- dodał Stanisław Rokosz.
W imieniu delegacji chińskiej głos zabrał burmistrz Nanhai: „Bardzo dziękuję panu burmistrzowi i panu wójtowi za zaproszenie. Mamy nadzieję, że będzie to nowym etapem naszej współpracy. Dziękujemy panu burmistrzowi i panu wójtowi za kredyt zaufania dla naszych przedsiębiorców. Przyjechaliśmy do Dębicy żeby wspólnie nawiązać kontakty gospodarcze. Dzięki starannym prezentacjom przygotowanym przez przedstawicieli waszego miasta dowiedzieliśmy się, że Dębica ma wiele walorów i wierzymy w sukces oraz miejsce naszych przedsiębiorców w Dębicy”
Podczas kwietniowej wizyty dębickich władz w Chinach zostały podpisane dwie umowy intencyjne między Dębica a Nanhai. Przez kilka ostatnich miesięcy były także intensywnie prowadzone rozmowy między przedstawicielami obu miast w temacie rozwijania współpracy. Dzisiaj do Dębicy przyjechali z Nanhai przedsiębiorcy działający m.in. w branży tekstylnej, ceramiki budowlanej, produkcji maszyn, meblowej i budownictwa.
„Mamy nadzieję, że miłość między naszymi miastami okaże się długotrwałym związkiem małżeńskim. Zanim dojdzie do małżeństwa jest etap zapoznawania się. My dziś jesteśmy właśnie na takim etapie zapoznawania się” – mówili podczas spotkania goście z Chin.
O planach i oczekiwaniach chińskich przedsiębiorców mówił przewodniczący przedsiębiorców z Nanhai: Jesteśmy bardzo zainteresowani współpracą z Dębicą, ponieważ przybyliśmy właśnie w tym celu żebyśmy mogli wymienić się opiniami z lokalnymi przedsiębiorcami w Polsce i zbadać w jakich branżach, jakich sektorach moglibyśmy w Dębicy zadeklarować się odnośnie współpracy. Oglądaliśmy prezentacje Dębicy w Nanhai i podczas tej prezentacji Dębica zaprezentowała wiele dobrego, dzięki czemu przedsiębiorcy z Nanhai jeszcze bardziej zainteresowali się inwestowaniem oraz handlem w Dębicy i Gminie Dębica.
Burmistrz Paweł Wolicki po zakończeniu części oficjalnej mówił o atutach Dębicy w kontekście zainteresowania inwestowaniem na jej terenie chińskich przedsiębiorców: „Pojechaliśmy do Chin aby zaprezentować walory regionu dębickiego. Znaczącym atutem Dębicy jest jej lokalizacja. Miasto jest na szlaku komunikacyjnym Core III to jest kanał komunikacji lotniczej, kolejowej i samochodowej. To jest bardzo duży atut Dębicy. Zaprezentowaliśmy jak sądzę dobrze region Dębicy skoro aż tylu, bo 19 przedsiębiorców oraz władze miasta Nanhai przyjechało z relatywnie krótką, bo jednodniową wizytą do Dębicy, żeby zapoznać się na miejscu z atmosferą i możliwościom inwestycyjnym terenów które im zaprezentowaliśmy podczas wizyty w Nanhai. Chcemy też pokazać im miasto, nie tylko tereny inwestycyjne. Chcemy zaprezentować gościom walory krajobrazowe, turystyczne, infrastrukturę sportową , rekreacyjną. Mamy się czym pochwalić. Mamy nadzieję, że w nieodległym czasie podejmą decyzję, że chcą inwestować w Dębicy. Należy podkreślić, że jest to przełomowa sytuacja ponieważ większość z tych firm jeszcze nie działa na żadnym rynku poza rynkiem chińskim. Chiny uważane są za fabrykę świata i wyjście poza ich kraj z produkcją jest przełamaniem pewnych barier. Tych barier jest dość sporo. To nie jest tak, żeby oni w każdym miejscu na świecie chcieli inwestować. To, że oni tutaj przyjechali to już jest sukces. Mamy nadzieję, że za jakiś czas powiedzą nam, że chcą tutaj inwestować. Chcemy z Nanhai nawiązać także współpracę w zakresie wymiany młodzieży. Chcielibyśmy aby już w przyszłym roku dzieci z Dębicy pojechały do Chin, a dzieci z Nanhai odwiedziły Dębicę.
Po spotkaniu i podpisaniu umów w Urzędzie Miejskim goście mieli okazję zwiedzić miasto oraz zobaczyć m.in. Kronospan i Wodociągi Dębickie. W planie wizyty jest również zobaczenie terenów inwestycyjnych w Dębicy i regionie dębickim.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.