Previous
Next
Previous
Next

Rajd rowerowy PCK

IMG_0760Po raz trzeci Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Dębicy zorganizował rajd rowerowy dla sympatyków lokalnej organizacji czerwonokrzyskiej. Tym razem argumentem była wspólna rocznica dwóch wydarzeń: 85. rocznica powstania dębickiego Oddziału PCK i 70. bitwy wokół polany Kałużówka. Rajd pod nazwą „Szlakiem Czerwonego Krzyża w akcji Burza” prowadził trasą Dębica – Gumniska – Głobikowa – Gębiczyna – Połomia – Południk – Braciejowa – Dębica. Miał na celu pokazanie miejsc lokalizacji punktów sanitarnych, które obsługiwali lekarze i sanitariuszki ze znakiem Czerwonego Krzyża. Na trasie wynoszącej 42 km było kilka przystanków. Pierwszym była izba pamięci poświęcona pamięci żołnierzom 5 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej w szkole w Gumniskach. Następnie zatrzymano się w leśniczówce Beredech, miejsca koncentracji oddziałów II Zgrupowania AK. W dalszej kolejności zwiedzono Park Dinozaurów znajdujący się w najwyżej położonej wsi gminy Dębica – Głobikowej. Następnym przystankiem było miejsce na pograniczu wsi Gebiczyny i Połomii gdzie w czasie akcji Burza, w sadybie rodziny Staronów, znajdował się szpitalik partyzancki. Dziś tylko drzewa owocowe rosnące na leśnej polanie wskazują, że miejsce to było kiedyś zasiedlone. Nieopodal poniżej stoi figurka Matki Bożej Królowej, obecnie w remoncie, ufundowana w latach dwudziestych XX wieku przez Helenę Staroniową z synem i wnukiem.
Najwięcej wysiłku grupa cyklistów, składająca z 30 uczestników, musiała włożyć w pokonanie trzykilometrowego podjazdu między Połomią a Południkiem. Później było już z górki. Odwiedzono polanę Kałużówka, miejsce dwudniowej bitwy partyzantów AK z żołnierzami Wermachtu, która rozegrała się 23 i 24 sierpnia 1944 roku. Okazało się, że ośmioro uczestników rajdu po raz pierwszy odwiedziło to miejsce.
Zjeżdżając na miejsce podsumowania rajdu minięto pomnik, na którym była już wmontowana tablica o nowej treści poświęcona pamięci walczącym na tym terenie partyzantom.
Podsumowanie rajdu odbyło się w Braciejowej, na prywatnym ranczu „Banderoza”, w miejscu o nazwie Góra. Po zjedzeniu znakomitej grochówki i bigosu uczestnicy rajdu brali udział w zgadywankach turystycznych i innych konkursach.
Oprócz pięknej pogody i dużej liczbie uczestników dopisali również sponsorzy. Byli nimi: Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Urząd Gminy Dębica, „Tabor” – Dębica, Tygodnik „Obserwator Lokalny”, Grupa Gryf Media, Fabryka Farb i Lakierów „Śnieżka”, Firma Oponiarska Dębica S.A., „Stek – Rol”, PGH „Stomilanka”, Olimp Laboratories.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.