Previous
Next
Previous
Next

75 lat Polskiego Państwa Podziemnego- obchody w Pustyni

DSC_0086W dniu 26 września 2014 r. w Pustyni odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna z okazji 75 rocznicy tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, której 70. rocznicę również w tym roku obchodzimy, ale też stworzenie siły moralnej i tradycji niepodległościowej, które pozwoliły przetrwać czas komunistycznej dyktatury.
Zespół Szkół w Pustyni i Parafia Rzymskokatolicka w Pustyni z inicjatywy Dyrektora Szkoły Marcina Nowaka przygotowała wspólnie uroczyste obchody tego wydarzenia.
Po zbiórce pod szkołą – nastąpił wymarsz uczniów, dyrekcji szkoły, rodziców i nauczycieli z pocztami sztandarowymi Szkoły, OSP Pustynia oraz OSP Kozłów do kościoła parafialnego w Pustyni. Pochód rozpoczynał Sztandar Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej – chorążym sztandaru był Paweł Wolman, członkami pocztu: Julita Michoń i Zuzanna Karwan. Następnie szedł Sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Pustyni w składzie: Wacław Baran, Krzysztof Zięba, Artur Rybak oraz Sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozłowie w składzie: Wojciech Susz, Maciej Susz, Mateusz Głogowski. Następnie pochód prowadził młodszy brygadier Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy Damian Guziec. W dalszej kolejności maszerowali członkowie Straży Pożarnej z Kozłowa i Pustyni, Dyrekcja Szkoły, zaproszeni goście, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum z nauczycielami i rodzicami.
W kościele powitał wszystkich ks. Proboszcz Kazimierz Gołas. O godz. 1800 w kościele rozpoczęła się uroczysta akademia przygotowana przez nauczycieli: Barbarę Pociask-Nowak, Krzysztofa Stachowicza i Bożenę Pęcak. Elementy scenografii opracowała Marta Wójcik. Akademie poprowadzili uczniowie klasy III gimnazjum: Klaudia Osak i Aleksander Giza. Występowali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum oraz chór szkolny pod przewodnictwem Krzysztofa Stachowicza.
Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły Marcin Nowak. W swoim przemówieniu podkreślił, że w historii Polski często podkreśla się fenomen 5-letniej działalności Polskiego Państwa Podziemnego w czasie okupacji hitlerowskiej. W ogarniętej II wojną światową Europie Polskie Państwo Podziemne było wyjątkowym przejawem męstwa. W żadnym z okupowanych wtedy państw nie powstały podobne struktury. Stwierdził, że jesteśmy dziś winni pamięć twórcom Polskiego Państwa Podziemnego i naszą wdzięczność za to, że dzięki ich odwadze w trakcie II wojny światowej, mogliśmy mówić o Polsce walczącej i Polsce niezłomnej. W imieniu mieszkańców naszej gminy, a przede wszystkim naszych trzech sołectw złożył cześć twórcom i uczestnikom Polskiego Państwa Podziemnego. Zacytował jeden z wierszy wybitnego polski muzyka i autora tekstów Polski powojennej Wojciech Młynarski pisał:
„Był taki czas, gdy nikt z ziemi nie zebrał zbóż
I ptak żaden nie szukał już miejsca dla swych gniazd.
Był taki czas, kiedy oczom zabrakło łez
I nie pytał nikt, jak to jest, tylko ściskał pas …”. 
Następnie ksiądz proboszcz Kazimierz Gołas celebrował mszę św. w intencji poległych za wolność ojczyzny. Po mszy nastąpił wymarsz na boisko szkolne na II część uroczystości.
Rozpoczął go hymn państwowy. Następnie nastąpiło odczytanie apelu pamięci z okazji rocznicy utworzenia Podziemnego Państwa Polskiego przez młodszego brygadiera Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy Damiana Guźca i strażaków z OSP Pustynia i OSP Kozłów.
Słowem podzielił się z obecnymi Wójt Gminy Dębica Stanisław Rokosz, który podziękował za liczną obecność na uroczystości, podziękował wszystkim zaangażowanym w jego organizację, a szczególnie inicjatorowi – Dyrektorowi Marcinowi Nowakowi.
Ostatnim akordem było zapalenie symbolu Polski Walczącej oraz liter B – Bóg, H- Honor, O – Ojczyzna zniczami, jakie otrzymali uczestnicy wychodząc z kościoła.
Dyrektor Zespołu Szkół w Pustyni składa serdeczne podziękowania za współpracę i pomoc w organizacji uroczystości:
Ks. Proboszczowi – Kazimierzowi Gołasowi
Ochotniczej Straży Pożarnej z Pustyni na czele z Prezesem Stanisławem Michoniem i Naczelnikiem Jerzym Rakiem
Ochotniczej Straży Pożarnej z Kozłowa na czele z Prezesem Andrzejem Skowronem
Radnemu – Stanisławowi Koziara z Kozłowa
Radzie Rodziców na czele Przewodniczącym Zdzisławem Chmielem
Sołtysom – Kozłowa – Czesławowi Matei oraz Pustyni Józefowi Rak
Młodszemu Brygadierowi Państwowej Straży Pożarnej w Dębicy – Damianowi Guziec.

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.