Ogromny sukces, jaki Małopolska Noc Naukowców odniosła w poprzednich latach spowodował, iż w 2014 roku Małopolska już po raz ósmy odkrywa drzwi do fascynującego świata nauki.
Nocne pokazy, warsztaty, prezentacje, konkursy, wykłady i inne atrakcje czekają na wszystkich miłośników nauki w kilku miastach Małopolski. I tym razem organizatorzy wydarzenia przygotowali atrakcyjny program dla miłośników nauki.
Małopolska Noc Naukowców już na stałe wpisała się w kalendarz małopolskich imprez naukowych, ciesząc się rosnącą z roku na rok popularnością wśród uczestników i stając się jedną z największych Nocy w Europie. Tej jedynej Nocy naukowcy odejdą od swoich codziennych obowiązków i procedur, aby bawić się wspólnie z młodymi uczestnikami wydarzenia. Każdy będzie mógł się przekonać, iż nauka jest niezwykle pasjonująca i ciekawa. Zobaczymy naukowców w nietypowych dla siebie sytuacjach – będących aktorami czy reżyserami, publiczność zaś w roli naukowców.
Dziś będzie to zabawa, ale jutro może to być sposób na naprawdę interesujące życie!
Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca oraz zachęcenie do wyboru kariery naukowej. Poprzez zabawę, przystępny i zrozumiały dla każdego sposób, chcemy pokazać, że nauka to wszystko co nas otacza, a naukowcy w swoich laboratoriach codziennie pracują nad tym, aby nasze życie było lepsze, łatwiejsze i bardziej nowoczesne.
Każda edycja wydarzenia to nowy ładunek atrakcji i niespodzianek starannie przygotowanych przez organizatorów. Główną myślą przewodnią tegorocznej imprezy jest przedstawienie sukcesów małopolskich naukowców pracujących w międzynarodowych zespołach naukowo-badawczych. Z uwagi na bardzo dużą aktywność małopolskich uczonych w licznych projektach realizowanych na skalę światową, chcemy pokazać wszystkim uczestnikom Nocy jak te ich odkrycia zmieniają świat. Temat przewodni jest dobrany nie bez powodu – Małopolska ma się czym pochwalić w skali kraju i Europy. Zajmuje 2. miejsce w kraju jeżeli chodzi o liczbę zespołów koordynujących projekty realizowane w 7. Programie Ramowym Unii Europejskiej. Małopolskie instytucje naukowe są również silnie powiązane z instytucjami naukowymi z innych regionów Polski, współpracując przy licznych projektach badawczych.
Program wydarzenia przygotowany przez małopolskich naukowców to nie lada atrakcja. Wydarzenie kierujemy przede wszystkim do dzieci i młodzieży oraz wszystkich fascynatów nauki. Stawiamy głównie na interaktywność, aby podczas tej Nocy każdy poczuł się naukowcem. Dlatego też uczestnicy sami będą wykonywać eksperymenty, aktywnie uczestniczyć w warsztatach i demonstracjach, a podczas wycieczki po laboratoriach zobaczą miejsca, które na co dzień są niedostępne. W trakcie Małopolskiej Nocy Naukowców każdy z uczestników poczuje smak nauki wszystkimi zmysłami. Mosty z makaronu, tańczące rodzynki, egzamin na czarodzieja, sterowanie statkiem kosmicznym i kapsuła czasu to tylko wybrane atrakcje czekające na uczestników wydarzenia.
Noc Naukowców jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach Programu Horizon 2020, służącej popularyzacji zawodu naukowca, a przez to zaprezentowaniu szerokiemu społeczeństwu ich niezwykłej pracy.
Na realizację projektu Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wspólnie
z partnerami pozyskał środki z Programu Horizon 2020 Unii Europejskiej. Przedsięwzięcie finansowane jest również z Budżetu Województwa Małopolskiego. Swój wkład w realizację projektu wnoszą także Partnerzy.
Statystyka
Wydarzenie odbędzie się w 45 lokalizacjach z ponad 30 instytucji partnerskich
w całej Małopolsce.
Program wydarzenia przygotowało ok. 2 200 osób, w tym ok. 700 naukowców, blisko 1500 studentów, jak również 120 kół naukowych.
Na uczestników czeka ponad 1 000 różnych atrakcji, a wśród nich około
350 warsztatów, około 290 pokazów i demonstracji, 150 wykładów, zwiedzanie blisko 60 laboratoriów niedostępnych na co dzień, około 50 wystaw,
ok. 40 konkursów i quizów, a dla najmłodszych ok. 90 gier i zabaw z naukowcami,
5 widowisk i spektakli, liczne spotkania i dyskusje z naukowcami.
Program MNN 2014 realizowany w Mieście Tarnowie:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie (zobacz)
I Liceum Ogólnokształcące im. K. Brodzińskiego w Tarnowie (zobacz)
III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Tarnowie (zobacz)
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie (zobacz)
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Tarnowie (zobacz)
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie (zobacz)
Komenda Miejska Policji w Tarnowie (zobacz)
Radio RDN Małopolska (zobacz)
Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza w Tarnowie (zobacz)
Centrum Medyczne „CENTERMED” (zobacz)
Firma „COPYTEC” (zobacz)
Firma „ROBOTICO” (zobacz)
Systemy Komputerowe Voltronik (zobacz)
Koordynatorem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – Departament Rozwoju Gospodarczego