Previous
Next
Previous
Next

Już 26 września 2014 rusza ósma edycja Małopolskiej Nocy Naukowców!

banner_www_150_80Ogromny sukces, jaki Małopolska Noc Naukowców odniosła w poprzednich latach spowodował, iż w 2014 roku Małopolska już po raz ósmy odkrywa drzwi do fascynującego świata nauki.
Nocne pokazy, warsztaty, prezentacje, konkursy, wykłady i inne atrakcje czekają na wszystkich miłośników nauki w kilku miastach Małopolski. I tym razem organizatorzy wydarzenia przygotowali atrakcyjny program dla miłośników nauki.
Małopolska Noc Naukowców już na stałe wpisała się w kalendarz małopolskich imprez naukowych, ciesząc się rosnącą z roku na rok popularnością wśród uczestników i stając się jedną z największych Nocy w Europie. Tej jedynej Nocy naukowcy odejdą od swoich codziennych obowiązków i procedur, aby bawić się wspólnie z młodymi uczestnikami wydarzenia. Każdy będzie mógł się przekonać, iż nauka jest niezwykle pasjonująca i ciekawa. Zobaczymy naukowców w nietypowych dla siebie sytuacjach – będących aktorami czy reżyserami, publiczność zaś w roli naukowców.
Dziś będzie to zabawa, ale jutro może to być sposób na naprawdę interesujące życie!
Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca oraz zachęcenie do wyboru kariery naukowej. Poprzez zabawę, przystępny i zrozumiały dla każdego sposób, chcemy pokazać, że nauka to wszystko co nas otacza, a naukowcy w swoich laboratoriach codziennie pracują nad tym, aby nasze życie było lepsze, łatwiejsze i bardziej nowoczesne.
Każda edycja wydarzenia to nowy ładunek atrakcji i niespodzianek starannie przygotowanych przez organizatorów. Główną myślą przewodnią tegorocznej imprezy jest przedstawienie sukcesów małopolskich naukowców pracujących w międzynarodowych zespołach naukowo-badawczych. Z uwagi na bardzo dużą aktywność małopolskich uczonych w licznych projektach realizowanych na skalę światową, chcemy pokazać wszystkim uczestnikom Nocy jak te ich odkrycia zmieniają świat. Temat przewodni jest dobrany nie bez powodu – Małopolska ma się czym pochwalić w skali kraju i Europy. Zajmuje 2. miejsce w kraju jeżeli chodzi o liczbę zespołów koordynujących projekty realizowane w 7. Programie Ramowym Unii Europejskiej. Małopolskie instytucje naukowe są również silnie powiązane z instytucjami naukowymi z innych regionów Polski, współpracując przy licznych projektach badawczych.
Program wydarzenia przygotowany przez małopolskich naukowców to nie lada atrakcja. Wydarzenie kierujemy przede wszystkim do dzieci i młodzieży oraz wszystkich fascynatów nauki. Stawiamy głównie na interaktywność, aby podczas tej Nocy każdy poczuł się naukowcem. Dlatego też uczestnicy sami będą wykonywać eksperymenty, aktywnie uczestniczyć w warsztatach i demonstracjach, a podczas wycieczki po laboratoriach zobaczą miejsca, które na co dzień są niedostępne. W trakcie Małopolskiej Nocy Naukowców każdy z uczestników poczuje smak nauki wszystkimi zmysłami. Mosty z makaronu, tańczące rodzynki, egzamin na czarodzieja, sterowanie statkiem kosmicznym i kapsuła czasu to tylko wybrane atrakcje czekające na uczestników wydarzenia.
Noc Naukowców jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach Programu Horizon 2020, służącej popularyzacji zawodu naukowca, a przez to zaprezentowaniu szerokiemu społeczeństwu ich niezwykłej pracy.
Na realizację projektu Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego wspólnie
z partnerami pozyskał środki z Programu Horizon 2020 Unii Europejskiej. Przedsięwzięcie finansowane jest również z Budżetu Województwa Małopolskiego. Swój wkład w realizację projektu wnoszą także Partnerzy.
Statystyka
Wydarzenie odbędzie się w 45 lokalizacjach z ponad 30 instytucji partnerskich
w całej Małopolsce.
Program wydarzenia przygotowało ok. 2 200 osób, w tym ok. 700 naukowców, blisko 1500 studentów, jak również 120 kół naukowych.
Na uczestników czeka ponad 1 000 różnych atrakcji, a wśród nich około
350 warsztatów, około 290 pokazów i demonstracji, 150 wykładów, zwiedzanie blisko 60 laboratoriów niedostępnych na co dzień, około 50 wystaw,
ok. 40 konkursów i quizów, a dla najmłodszych ok. 90 gier i zabaw z naukowcami,
5 widowisk i spektakli, liczne spotkania i dyskusje z naukowcami.
Program MNN 2014 realizowany w Mieście Tarnowie:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie (zobacz)
I Liceum Ogólnokształcące im. K. Brodzińskiego w Tarnowie (zobacz)
III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Tarnowie (zobacz)
Zespół  Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie (zobacz)
Zespół  Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Tarnowie (zobacz)
Zespół  Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie (zobacz)
Komenda Miejska Policji w Tarnowie (zobacz)
Radio RDN Małopolska (zobacz)
Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza w Tarnowie (zobacz)
Centrum Medyczne „CENTERMED” (zobacz)
Firma „COPYTEC” (zobacz)
Firma „ROBOTICO” (zobacz)
Systemy Komputerowe Voltronik (zobacz)
Koordynatorem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – Departament Rozwoju Gospodarczego

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.