Previous
Next
Previous
Next

Pół tysiąca chórzystów z całej Polski zaśpiewa w Tarnowie

PlakatFestiwaluSiedemnaście chórów weźmie udział w IV Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej Sacra Ecclesiae Cantio Tarnów 2014. Odbędzie się on już w sobotę, 27 września. Przed publicznością i jury wystąpią chórzyści m.in. z Przemyśla, Lublina, Warszawy, Kalisza, Krakowa oraz z diecezji tarnowskiej. Natomiast w katedrze zaśpiewa wspólnie ponad pół tysiąca chórzystów.
„W tym roku mamy duże zainteresowanie Festiwalem. Zapraszam wszystkich melomanów i miłośników muzyki chóralnej na prezentacje poszczególnych chórów. Dziś często promuje się muzykę niszową czy kiczowatą. Natomiast muzyka, którą wykonują chóry jest sprawdzona przez wieki, a jej największym weryfikatorem jest czas” – mówi ks. dr Grzegorz Piekarz, dyrektor Festiwalu.
Przesłuchania odbędą się w sobotę w kościele Matki Bożej Fatimskiej od 9.00 do 13.30. Natomiast w tarnowskiej katedrze o godzinie 18.00 odprawiona zostanie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem infułata ks. Adama Kokoszki. Śpiewy wspólnie wykonają chóry biorące udział w Festiwalu. Będzie to ponad pół tysiąca osób. Po Eucharystii zostaną ogłoszone wyniki i rozpocznie się Koncert Galowy. Wstęp na przesłuchania i koncert wieczorny jest bezpłatny.
Podczas Festiwalu każdy chór wykona w układzie wielogłosowym (trzy głosy lub więcej) a cappella przynajmniej trzy dowolne utwory religijne z własnego repertuaru zróżnicowane stylistycznie i jeden utwór obowiązkowy. Jury oceniać będzie: intonację, artykulację, ekspresję muzyczną, dobór repertuaru oraz prezencję chóru podczas występu.
Zasiądą w nim autorytety w dziedzinie chóralistyki: prof. Lidia Matynian– prorektor Akademii Muzycznej w Krakowie, ks. prof. dr hab. Andrzej Zając z Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej UPJP II w Krakowie oraz prof. dr Jerzy Kurcz z Akademii Muzycznej w Krakowie.
Chóry, które zdobędą pierwsze, drugie i trzecie miejsce w każdej kategorii otrzymają nagrody pieniężne i rzeczowe. Jury może przyznać dodatkowe trzy wyróżnienia dla chórów diecezji tarnowskiej.
Ogłoszenie wyników zaplanowane jest na godzinę 19.15 w katedrze.
Organizatorami Festiwalu są: Wydział Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Województwo Małopolskie, Gmina Miasta Tarnowa, Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna, Bazylika Katedralna w Tarnowie, Parafia św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie i Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie.
Patronat nad Festiwalem objęli Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, Wiceprezydent Tarnowa Henryk Słomka-Narożański oraz Starosta Powiatu Tarnowskiego Roman Łucarz.
Mecenat: Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, Województwo Małopolskie, Gmina Miasta Tarnów, Starostwo Powiatowe w Tarnowie.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.