Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Pola Nadziei w Dębicy

S0314043S031404311 października już po raz ósmy odbyła się w Dębicy akcja „Pola Nadziei” zorganizowana przez Stowarzyszenie Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II. W akcji, której inauguracja miała miejsce na Placu Solidarności przy pomniku Św. Jana Pawła II wzięli udział m.in. zastępca burmistrza Dębicy Jerzy Gągała, ks. Józef Dobosz, prezes Stowarzyszenia Dębickie Hospicjum Domowe, przedstawiciele powiatu dębickiego oraz uczniowie dębickich szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.
W tym roku w ramach akcji „Pola Nadziei” zasadzonych zostanie w Dębicy i powiecie dębickim ponad 5 tysięcy żonkili, kwiatów które są międzynarodowym symbolem nadziei i przypominają nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy oraz opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Celem akcji jest szerzenie idei hospicyjnej oraz przekazywanie informacji społeczeństwu o niesionej przez hospicja opiece nad osobami terminalnie chorymi i ich rodzinami oraz uwrażliwianie ludzi, zwłaszcza młodych, na potrzeby osób chorych i niepełnosprawnych m.in. poprzez współpracę ze szkołami. Ważnym elementem działalności jest także pozyskiwanie funduszy do pełnienia opieki hospicyjnej.
„Jak co roku ofiarowujemy żonkile przedszkolom, szkołom podstawowym, gimnazjom i szkołom średnim, aby uczniowie zasadzili je przy swoich placówkach, a tym samym wspierali ideę pomocy ludziom chorym i cierpiącym. Akcja „Pola Nadziei” cieszy się dużą popularnością oraz zaangażowaniem dzieci i młodzieży z dębickich szkół. Uczy też postawy otwartości na drugiego człowieka, ofiarowania mu pomocy” – mówi Krystyna Wolska, wiceprezes Stowarzyszenia Dębickie Hospicjum Domowe.
Działalność Dębickiego Hospicjum Domowego oparta jest na wolontariacie, zaangażowaniu osób dorosłych w opiekę nad nieuleczalnie chorymi oraz młodych ludzi m.in. w kwestowanie na rzecz Hospicjum i jego podopiecznych. Co roku ogłaszane są konkursy do udziału w których zapraszani są uczniowie szkół z terenu Dębicy i powiatu dębickiego. W ramach konkursów powstają prace plastyczne i literackie. „W tym roku młodsze dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych będą uczestniczyły w konkursie na „Kartkę Żonkilową”. Powstałe kartki zostaną rozesłane do naszych podopiecznych” – dodaje Krystyna Wolska.
Dotychczas w ciągu siedmiu edycji „Pól Nadziei”, w które zaangażowanych jest blisko 70 placówek oświatowych z terenu Dębicy i całego powiatu dębickiego oraz ponad 500 wolontariuszy zasadzonych zostało ponad 50 tysięcy żonkili.
Historia „Pól Nadziei”
Żonkile są międzynarodowym symbolem nadziei. Przypominają o ludziach cierpiących, oczekujących pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Wiosną, kiedy kwitną te kwiaty, zbierane są fundusze dla hospicjów. Za każdy datek ofiarodawca otrzymuje żonkilową pamiątkę. Inicjatorem kampanii była w 1998 r. brytyjska organizacja Marie Cancer Care z Edynburga, która na swoje 50-lecie postanowiła wspomóc krakowskie hospicjum. Pomoc ta polegała na przeniesieniu na polski grunt idei zbierania funduszy – akcji „Pola Nadziei” („Fields of Hope”). Od tej pory do akcji przystępuje coraz więcej hospicjów, znajdujących się na terenie kraju i angażuje ona coraz więcej ludzi, zwłaszcza młodych.

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.