Previous
Next
Previous
Next

100-lecie męczeńskiej śmierci bł. Karoliny

sanktariumblKarolinywZabawie100 lat temu zmarła bł. Karolina – dziewica i męczennica
Filmy, wystawa, płyta, seminarium naukowe, akcja oddawania krwi, a przede wszystkim Eucharystia i nabożeństwa Drogi Krzyżowej – tak mają wyglądać obchody setnej rocznicy śmierci bł. Karoliny w Wał – Rudzie i Zabawie. Podobne wydarzenia zaplanowano także w innych diecezjach w Polsce, gdyż jako patronka organizacji, ruchów młodzieżowych i dzieł apostolskich, bł. Karolina czczona jest nie tylko w diecezji tarnowskiej, ale w wielu miejscach w kraju i na całym świecie. Rocznicowe uroczystości odbędą się także w parafii bł. Karoliny w Tarnowie. W tamtejszym kościele zostanie poświęcona ogromna figura Chrystusa Zmartwychwstałego.
Dziewica i męczennica zginęła po heroicznej walce, 18 listopada 1914 r., z rąk rosyjskiego żołnierza, w obronie swojej godności i honoru. Kult bł. Karoliny ciągle się rozwija, a najbliższe dni zgromadzą w Zabawie pielgrzymów z całej Polski. Przy sarkofagu Błogosławionej oraz na Drodze Krzyżowej będą się modlić m.in. młodzież, rolnicy i rodziny ofiar wypadków drogowych. Na uroczystości przybędą: arcybiskup Józef Kowalczyk, abp Zygmunt Zimowski i biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Obchody jubileuszu stulecia męczeńskiej śmierci bł. Karoliny trwają cały rok, którego zwieńczeniem będą wydarzenia najbliższych pięciu dni: od 14 do 18 listopada. Dokładny program zamieszczamy poniżej.
„Będziemy modlić się o to, by to dzieło, którego dokonała Karolina 18 listopada wydało najpiękniejsze owoce. Mamy nadzieję, że kiedyś dojdzie do kanonizacji, o którą gorliwie modlimy się i na wielu płaszczyznach przygotowujemy. Jestem przekonany że, bł. Karolina doprowadzi wiele osób do odkrycia prawdy, że nasze życie może się zmienić, ale ono się nie kończy. Może być poranione, zniszczone, ale jeżeli jest zjednoczone z Bogiem to nikt nas nie może unicestwić. Będziemy przeżywali setną rocznicę jako narodzenie bł. Karoliny do nowego życia – narodzenie do nowych dzieł, którym Ona patronuje już z nieba” – mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium w Zabawie.
W jubileuszowy rok wpisują się różne inicjatywy społeczne i kulturalne. Od 21 listopada w kinach będą odbywać się projekcje filmu pt. „Karolina”, którego fabułę zainspirowała postać bł. Karoliny Kózkówny, patronki młodzieży.
Z okazji setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny zostały wprowadzone do obiegu okolicznościowe znaczki, które można nabyć za pośrednictwem Sanktuarium w Zabawie.
W dniu 14 listopada br., na rynku pojawi się nagranie opowiadające o życiu Błogosławionej w kontekście życia współczesnego człowieka. Autor konferencji, ks. Zbigniew Kucharski przez ponad 7 lat zajmował się historią Błogosławionej. Światło dzienne ujrzały nieznane wcześniej fakty. Do współpracy zaproszono kryminologów, historyków i psychologów. Sporządzono portret psychologiczny mordercy Karoliny. Analizowane było zachowanie Błogosławionej pod kątem jej wieku i podejmowanych decyzji. „Wyłania się z tego zaskakujący obraz osoby, która przewyższała mądrością, zapałem i wrażliwością wszystkich swoich rówieśników i także wielu dorosłych”– czytamy na stronie internetowej sanktuarium bł. Karoliny.
Obchodom jubileuszowym w dniach od 15 – 23 listopada będzie towarzyszyć Krajowa Wystawa Filatelistyczna dla uczczenia setnej rocznicy męczeńskiej śmierci Karoliny Kózkówny pod tytułem „Ziemia świętych i błogosławionych”. Odbędzie się ona w hotelu Zabawa. Wstęp jest wolny.
 
Ponadto w przygotowaniu jest Oratorium o bł. Karolinie, którego premierę zaplanowano na 30 listopada br. w Gminnym Centrum Kultury w Żabnie. Jako swoista kontynuacja roku jubileuszowego przygotowywany jest cykl konspektów katechez i spotkań dla grup apostolskich, który zostanie rozesłany do wydziałów katechetycznych i ośrodków duszpasterskich w całej Polsce.
Więcej informacji o obchodach jubileuszu i kulcie bł. Karoliny można znaleźć na stronie internetowej www.sanktuariumzabawa.pl 
Obchody setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny obędą się także w Tarnowie w Parafii bł. Karoliny.
W sobotę 15 listopada, młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży zaprasza na spotkanie modlitewne pod hasłem „100 minut z Błogosławioną  Karoliną”.  Początek o godz. 19.00. W programie spotkania: modlitwa, rozważania, śpiewy połączone z elementami sztuki teatralnej.
Główne uroczystości odbędą się w niedzielę, 16 listopada. Tarnowska parafia będzie przeżywać uroczystość odpustową ku czci bł. Karoliny, połączoną z jubileuszem 100. rocznicy Jej męczeńskiej śmierci. Na Mszy św. o godz. 11.00 zostanie poświęcona figura Chrystusa Zmartwychwstałego wyrzeźbiona z drzewa lipowego. Uroczystości w kościele pw. bł. Karoliny będzie przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Figura jest ogromna. Jest ona już zamontowana na głównej ścianie prezbiterium. Ważny ok. 2 ton i mierzy niemal 7 metrów wysokości.
„W przyszłości pojawią się także mniejsze figury świadków zmartwychwstania: trzech niewiast idących do grobu oraz dwóch apostołów Jana i Piotra. Z kolei na ścianach bocznych planujemy umieścić figury św. Jana Pawła II i bł. Karoliny” – mówi ks. Stanisław Dutka, proboszcz parafii bł. Karoliny w Tarnowie.
Oprac. Ewa Biedroń
Mp3 mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium w Zabawie.
Foto sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie – w centralnej części sarkofag błogosławionej
Program obchodów w Wał – Rudzie i Zabawie
PIĄTEK 14 listopada
15:00 Godzina Miłosierdzia
Modlitwa o nawrócenie sprawców zabójstw niewinnych ofiar przemocy i wypadków komunikacyjnych
16:00 Wypominki i modlitwa różańcowa za ofiary przemocy i wypadków drogowych.
17:00 Nowenna do bł. Karoliny
17:30 Eucharystia
SOBOTA 15 listopada
Pielgrzymka młodych
10:00 Eucharystia pod przewodnictwem Abpa Józefa Kowalczyka
11:30 Spotkanie z producentem i reżyserem filmu Karolina oraz obecnymi aktorami
13.00 Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny
13.00 Kino „Nieciecza” przedpremierowy pokaz filmu „Karolina” dla zaproszonych gości
14:30 Poczęstunek
15:00 Godzina Miłosierdzia i konferencja
16:00 „Moje Westerplatte” godzina świadectwa – młodzi o swoim przezwyciężaniu samego siebie
17:00 Zabawska stodoła – spotkanie integracyjne – pokaz filmu Aureola i prezentacja form kultu bł. Karoliny na wybranych przykładach
Obchodom jubileuszowym towarzyszy w dniach od 15 – 23 listopada Krajowa Wystawa Filatelistyczna dla uczczenia 100. rocznicy męczeńskiej śmierci Karoliny Kózkówny pod tytułem „Ziemia świętych i błogosławionych” – wstęp wolny, hotel Zabawa.
NIEDZIELA 16 listopada
Obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych
9:30 Wypominki – modlitwa za ofiary wypadków drogowych
10:30 Eucharystia za ofiary wypadków drogowych i ich rodziny pod przewodnictwem Abpa Zygmunta Zimowskiego
11:30 „100 lecie męczeńskiej śmierci bł. Karoliny” – przesłanie z drogi męczeństwa w interpretacji poetyckiej zespołu Pod Gruszą
12:00 Modlitwa przy pomniku Przejście i posadzenie drzewa pamięci
13:00 Poczęstunek
15:00 Godzina Miłosierdzia – modlitwa o łaskę przebaczenia i pojednania ofiar i sprawców
Wydarzenia towarzyszące:
Godz. 10.00 – 14.00 Akcja honorowego krwiodawstwa w Hotelu Zabawa
Godzi. 17.00 Koncert organowy – wybrane utwory muzyczne o przejściu człowieka.
PONIEDZIAŁEK 17 listopada
9:00 Seminarium naukowe – Problemom edukacji motoryzacyjnej dzieci i młodzieży (sala konferencyjna w Starostwie Powiatowym w Tarnowie)
11:30 Konferencja prasowa
12:30 Program edukacyjny dla młodzieży – Road Show (kino Marzenie, Tarnów)
WTOREK 18 listopada
Ogólnopolska pielgrzymka rolników oraz czcicieli bł. Karoliny
12:30 Droga bł. Karoliny do świętości
13.00 Eucharystia dla Pielgrzymów – Sanktuarium w Zabawie
14:00 Audioprzewodnik – Dom bł. Karoliny
15:00 Jubileuszowa Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny w Wał -Rudzie i poświęcenie krzyża na miejscu męczeństwa – przewodniczy ks. bp Andrzej Jeż, rozważania prowadzi ks. Janusz Faltyn – RCS z Nowego Sącza.
17.30 Uroczysta Eucharystia w 100. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Karoliny pod przewodnictwem Bpa Andrzeja Jeża w Sanktuarium w Zabawie.

Podziel się z innymi

Shares

Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.