Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Pilzno w obrazach Stanisława Westwalewicza

uid_c8315349465e34f2d7491f07b79e4c1f1384116138831_width_700_play_0_pos_3_gs_0Nie lada gratka czeka we wtorek wszystkich miłośników sztuki, a zwłaszcza malarstwa Stanisława Westwalewicza. O godz. 16 w Muzeum Regionalnym w Pilźnie nastąpi otwarcie wystawy „Pilzno w obrazach”, tego wybitnego, związanego z Pilznem, artysty.
Stanisław Westwalewicz urodził się w 1906 roku w Kozienicach. W latach 1928-1933 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a pierwsza indywidualna wystawa jego prac miała miejsce w roku 1937 w krakowskim Pałacu Sztuki. We wrześniu 1939 roku zgłosił się na ochotnika do wojska, służąc w stopniu podporucznika. Po 17 września trafił do niewoli rosyjskiej i był więziony m.in. w obozie w Kozielsku. W 1941 roku, po wybuchu wojny rosyjsko-niemieckiej wstąpił do Armii Polskiej generała Andersa. Po zakończeniu wojny pozostał w Rzymie, później wyjechał do Wielkiej Brytanii. Do Polski powrócił w roku 1947, a w 1951 roku za namową, tęskniącej za swoimi rodzinnymi stronami, żony Wandy przeniósł się do Pilzna. Państwo Westwalewiczowie zamieszkali w domu rodzinnym – drewnianym z pięknym sadem – przy ul. Buynowskiego 12. W Pilźnie Stanisław Westwalewicz mieszkał do roku 1962, w którym przeprowadził się na stałe do Tarnowa. Przez dwie kadencje pełnił funkcję prezesa Oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków w Tarnowie. Należał również do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Twórczość Stanisława Westwalewicza to przede wszystkim malarstwo sztalugowe: martwe natury, pejzaże i portrety. Zajmował się jednak również sztuką sakralną; jego dziełem są m.in. polichromie w kościele karmelitów w Pilźnie oraz kościele w Dobrkowie. Stanisław Westwalewicz zmarł 15 maja 1997 roku w Tarnowie. W tym samym roku jego imieniem nazwano ulicę przy której mieści się tarnowski Zespół Szkół Plastycznych, a od 2002 roku jest również patronem Gimnazjum nr 8 w Tarnowie.
źródło: Urząd Gminy w Pilźnie

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.