Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

„Mali – wielcy Kolędnicy Misyjni”

kolednicymisyjniFOTODzieci i młodzież uczą się ról i hymnu, a dorośli szyją stroje i organizują grupy, które chcą pomóc najmłodszym z dalekich krajów. Tak w parafiach diecezji tarnowskiej wyglądają ostatnie przygotowania do Kolędy Misyjnej.
„Problemy dzieci w krajach misyjnych nasilają się w sytuacjach kryzysowych, w krajach, gdzie panuje wojna i prześladowania chrześcijan. Tam dzieci narażone są na głód, choroby, niedożywienie, osierocenie, a często także na śmierć. Usłysz płacz dzieci, pomóż Boga im zanieść. Ma toto ti amolenge. To nasze wołanie – tak brzmi refren hymnu i równocześnie hasło tegorocznych Kolędników Misyjnych” – mówi ks. Piotr Boraca z Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
Już za kilkanaście dni, kolędnicy w kolorowych strojach , niosąc gwiazdę będą przemierzać miasta i miejscowości, by zapukać do domów tysięcy ludzi w diecezji tarnowskiej. Po raz dwudziesty drugi mali kolędnicy będą opowiadać o losie swoich rówieśników z krajów misyjnych. Pieniądze jakie zostaną zebrane zostaną przeznaczone na leczenie, dożywianie, edukację i katechizację dzieci m.in. z Afryki, Ameryki Południowej i Azji.
„Kolędnicy przychodzą też i po to, aby nam przypomnieć, że Chrystus narodził się dla wszystkich, a wielu ludzi w krajach misyjnych jeszcze Go nie zna. Przyjmijmy tych małych misjonarzy z ewangeliczną radością, doceńmy przygotowaną przez nich inscenizację, w której występują zarówno postaci z szopki, jak i przedstawiciele tych dzieci, którym pospieszymy z materialną pomocą” – dodaje ks. Piotr Boraca, były misjonarz.
Uroczyste posłanie kolędników misyjnych w parafiach odbędzie się 26 grudnia br., w drugim dniu Świąt. Dzieci będą odwiedzać domy tarnowskich diecezjan w pierwszych dniach stycznia. Podczas kolędy przedstawią krótką inscenizację i zaśpiewają hymn. Ogłoszony przez Wydział Misyjny konkurs na ten utwór, wygrał hymn Kolędników Misyjnych przygotowany przez grupę dzieci – kolędników z parafii bł. Karoliny w Tarnowie.
W tym roku zebranymi ofiarami kolędnicy będą wspierać projekty związane z pracą księży, sióstr i świeckich wśród dzieci z Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Boliwii, Kazachstanu, Republiki Konga oraz Indii w ramach funduszu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.
Kolejny raz kolędnicy będą mogli pomóc szpitalowi im. bł. Jana Beyzyma w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej.
Szpital prowadzony przez diecezję tarnowską posiada 50 łóżek dla chorych, blok operacyjny, salę porodową i aptekę. Każdego roku przyjmowanych jest około 4,5 tysiąca pacjentów, z których hospitalizowanych jest ponad 2 tysiące. Więcej niż połowę pacjentów stanowią dzieci w wieku do 5 lat. Leczone są tam także dzieci z ciężkim niedożywieniem. Liczba niedożywionych dzieci w roku 2014 wzrosła czterokrotnie, dlatego też konieczna jest pomoc, aby je leczyć i ratować od pewnej śmierci.
Zebrane pieniądze pomogą też w prowadzeniu przedszkola, dożywaniu dzieci w świetlicy środowiskowej w Republice Środkowoafrykańskiej.
Tarnowska misjonarka Ewa Gawin, pracująca w Kamerunie, chciałaby dokończyć budowę szkoły dla głuchoniemych. Natomiast pracujący w Republice Konga ks. Bogdan Piotrowski ma w planach rozbudowanie szkoły przy parafii w Brazzaville. Ponadto, chciałby zorganizować dożywianie oraz formację dzieci i młodzieży.
Inni tarnowscy misjonarze proszą o pomoc w budowie, remontach i prowadzeniu ochronek, przedszkoli i domu katechetyczno-duszpasterskiego.
Kolędowaniu dzieci z diecezji tarnowskiej będą towarzyszyć trzy konkursy, m.in. wiedzy na temat prześladowania chrześcijan i tarnowskich misjonarzy męczenników. Zaplanowany został także konkurs na reportaż filmowy z misyjnego kolędowania. Trzeci z konkursów ogłoszono na najpiękniejsze kolędnicze stroje i gwiazdę. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.
Po zakończeniu kolędowania młodzi kolędnicy przyjadą na wspólne spotkanie, które odbędzie się 10 stycznia 2015 r., w parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej k/Limanowej. Będzie to XVII Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych.
Natomiast podczas zimowych ferii, kolędnicy misyjni będą uczestniczyć w Dniach Formacji Misyjnej prowadzonych w Diecezjalnym Domu Formacji Misyjnej im. ks. Jana Czuby w Czchowie.
W poprzedniej Kolędzie Misyjnej wzięło udział 410 parafii. Ponad 20 tysięcy dzieci i młodzieży zebrało ponad 1 milion 400 tys. zł.
„Dzięki realizowanym projektom misyjnym życie dzieci zmienia się na lepsze. Dzieci nie tylko odzyskują zdrowie, są ratowane od śmierci, otrzymują posiłki, uczą się czytać i pisać, ale przede wszystkim poznają Chrystusa, który jest dla nich źródłem radości i nadziei na przyszłość.” – dodaje ks. Piotr Boraca.
Oprac. Ewa Biedroń
Foto arch. Wydziału Misyjnego

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.