Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

Przebudowa dworca PKP ruszy 7 stycznia 2015r.

Firma SKB Development Sp. z o.o. Sp. komandytowa z Łodzi wygrała przetarg na przebudowę dworca PKP w Dębicy. Inwestycja której koszt wyniesie ponad 6,7 mln zł rozpocznie się 7 stycznia 2015. Przebudowa budynku dębickiego dworca ma zostać zrealizowana w ciągu 36 tygodni od daty przekazania terenu robót wykonawcy. W przebudowanym obiekcie dworca PKP zostanie zlokalizowany m.in. punkt informacyjny oraz świetlica dla dzieci i młodzieży, której organizacją, wyposażeniem i finansowaniem zajmą się władze miejskie.
Do przetargu na przebudowę dworca PKP w Dębicy zgłosiło się ogółem 9 firm z terenu całej Polski m.in. Skanska z Warszawy, Cechini z Krynicy, Samson z Niedomic, SKB Development Sp. z o.o. z Łodzi, AMP Sp. z o.o. z Warszawy, Lubren z Lublina. Zaoferowane przez wykonawców kwoty wahały się od 6,7 mln zł. do ponad 11 mln. zł. Przy wyborze wykonawcy inwestor którym są Polskie Koleje Państwowe S.A. brał pod uwagę zarówno zaproponowaną cenę jak i doświadczenie oferenta w realizacji tego typu inwestycji.
„Dworzec PKP w Dębicy po przebudowie uzyska współczesny, modernistyczny charakter. W jednokondygnacyjnej części frontowej pojawią się duże, nowoczesne przeszklenia na całą wysokość parteru, a elewacja będzie wykonana z aluminiowych płyt kompozytowych w kolorze czarnym od zewnątrz i białym od wewnątrz. W analogiczny sposób zostanie wykończona dodatkowa zewnętrzna poczekalnia od strony torów, przekryta dachem wspartym na belce stalowej o rozpiętości 30 metrów”- mówi architekt Paweł Kośmicki, który przygotował projekt przebudowy dębickiego dworca PKP.
Główne wejście do budynku jak zaznacza Paweł Kośmicki zostanie umieszczone centralnie i będzie prowadziło do głównej hali dworca wyposażonej m.in. w dwa okienka kasowe, miejsca do siedzenia i tablice dynamicznej informacji pasażerskiej. Toalety dla pasażerów będą dostępne z hali, przewidziano w niej także miejsce na automaty vendingowe i skrytki bagażowe. Elewacja bocznych, dwukondygnacyjnych części będzie wykończona płytami włókno cementowymi w kolorze ciepłej szarości, nawiązującymi do obecnej okładziny z piaskowca. Projekt przewiduje renowację lub odtworzenie w identycznym kształcie istniejących na dachu dworca neonów.
Przy zagospodarowaniu budynku dworca PKP będzie współpracowało Miasto Dębica. PKP nieodpłatnie przekaże miastu pomieszczenia zlokalizowane zarówno na parterze jak i na I piętrze budynku.
„W pomieszczeniach na I piętrze na powierzchni ponad 170 metrów kwadratowych powstanie świetlica dla dzieci i młodzieży, która dojeżdża pociągami lub autobusami do szkół na terenie Dębicy. Młodzi ludzie będą mogli tutaj spędzić czas pod okiem pracowników świetlicy oczekując na środek transportu. Na parterze budynku tuż przy wejściu głównym do hali dworca zlokalizowany zostanie natomiast Punkt Informacyjny” – mówi burmistrz Dębicy Mariusz Szewczyk.
Miasto weźmie na siebie zarówno koszt wyposażenia i utrzymania punktu informacyjnego jak i świetlicy. Świetlica będzie posiadała osobne wejście od strony wejścia tunelu oraz będzie wyposażona w windę. Inwestor, którym jest PKP planuje także uporządkowanie terenu wokół dworca.
Prace przy przebudowie dworca PKP mają rozpocząć się 7 stycznia. Termin ich zakończenia zgodnie z umową zawartą z wykonawcą przewidziany jest na październik 2015 r. W czasie trwania prac remontowych podróżni będą mogli korzystać z dworca tymczasowego, w którym znajdą się kasy, poczekalnia i toalety. Dworzec tymczasowy będzie zlokalizowany po wschodniej stronie budynku dworca PKP.


 
 
 
 

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.