Previous
Next
Previous
Next
Previous
Next

„W Pana Tadeusza świecie czarownym”

OLYMPUS DIGITAL CAMERAIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski wybranych fragmentów epopei narodowej „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza pod hasłem „W Pana Tadeusza świecie czarownym”
10 grudnia 2014 r. w Dniu Patrona odbył się w PSP im. Adama Mickiewicza w Mokrem III Międzyszkolny Konkurs Recytatorski wybranych fragmentów epopei narodowej„ Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza pod hasłem „W Pana Tadeusza świecie czarownym”. Dyrektor Szkoły Pani Bożena Madej serdecznie przywitała wszystkich gości, którzy swoją obecnością uświetnili  uroczystość; jurorów konkursu: Wójta Gminy Żyraków Pana Marka Rączkę, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Żyrakowie Panią Grażynę  Pastułę , Panią Stefanię Szubę – nauczycielkę języka polskiego, Sołtysa wsi Mokre Panią Agnieszkę Czapigę, Radę Rodziców w PSP w Mokrem, nauczycieli i uczniów z terenu gminy Żyraków.
Na wstępie uroczystości Dyrektor Szkoły Pani Bożena Madej wspomniała zebranym gościom o wielkim poemacie  Adama Mickiewicza pisanym na emigracji, który przez wiele lat był i nadal jest ikoną w polskiej literaturze i poniekąd stał się dla nas symbolem Polski, jak Orzeł Biały, biało-czerwona flaga, czy Mazurek Dąbrowskiego. Następnie młodzież szkolna z Mokrego wystąpiła w przedstawieniu pt. „Inspiracje Panem Tadeuszem”, dzięki któremu mieliśmy okazję znów znaleźć się w dworku w Soplicowie i zobaczyć wysiadającego nie z  dwukonnej bryczki, lecz z naprawionego poloneza Tadeusza. Podziwialiśmy podobną do nimfy pełną uroku i wdzięku Zosię karmiącą kury oraz  piękną Telimenę, a także  romantyka i marzyciela hrabiego Horeszkę. Zasiedliśmy do suto zastawionego stołu i uczestniczyliśmy w uczcie w Soplicowie, gdzie kawiarka podawała na tacy w kwiaty malowane „kurzące wonnie imbryki blaszane” z gorącą kawą . Część artystyczną przygotowały: Pani Halina Sołdatow-Polanco i Pani Natalia Żuchowska.
Coraz głębiej zanurzaliśmy się w mickiewiczowski świat, otaczała nas magia poematu, niepowtarzalny klimat pełen słońca, ciepła za sprawą 13 recytatorów z kl. V-VI z terenu naszej gminy. Jury konkursowe po wysłuchaniu recytacji uczestników konkursu przyznało następujące miejsca:

  • I miejsce ex aequo – Michał Michoń z PSP w Straszęcinie oraz Gabriela Nykiel z PSP w Górze Motycznej
  • II miejsce ex aequo – Gabriela Kosiba z PSP w Woli Wielkiej oraz Michał Poproch z PSP w Żyrakowie
  • III miejsce ex aequo – Mikołaj Wójcik z PSP w Bobrowej,  Iwona Mazur z PSP w Mokrem oraz Anna Maziarska z PSP w Korzeniowie

Nasz patron, który marzył o tym, aby jego księgi zbłądziły kiedyś pod strzechy, na pewno byłby zadowolony, widząc tak liczne grono recytujących, bo chociaż  Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza ma już 180 lat, to nadal stanowi dzieło szczególne w polskiej literaturze. Jest to jedyny polski narodowy epos, wielkie dzieło literackie, które przetrwa wielki i które jest ciągle aktualne o czym udowodniliśmy w dzisiejszej uroczystości.
źródło. UG Żyraków

Podziel się z innymi

Shares
Previous
Next

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.