Previous
Next
Previous
Next

Muzeum Regionalne w Dębicy serdecznie zaprasza dzieci i młodzież szkolną na ZIMOWE WARSZTATY MUZEALNE

warsztaty-2015-plakat-gotowy-718x1024-okMuzeum   Regionalne  w   Dębicy  serdecznie  zaprasza  dzieci  i  młodzież  szkolną    na   ZIMOWE  WARSZTATY  MUZEALNE

od   3 – 13    lutego  2015 roku

Zajęcia zapewniają bliski, żywy kontakt z eksponatami muzealnymi i w ciekawy i kreatywny sposób wprowadzają uczestników w świat trudnych pojęć z najróżniejszych dziedzin humanistyki, w nawiązaniu do współczesnego języka sztuki. Prowadzone zajęcia wpisują się  treści programowe z przedmiotów takich jak : historia, wiedza o sztuce, muzyka, język polski i plastyka. Umożliwiają wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce, prowokując uczestników do zajęcia aktywnej postawy wobec proponowanych treści. Realizacja proponowanych zadań stwarza ponadto możliwość samodzielnego poszukiwania wiedzy,  własnej interpretacji i auto-ekspresji, pobudza wyobraźnię twórczą oraz uczy kontaktu z rówieśnikami.

Proponowane tematy:

1.   Historia ubioru

W trakcie warsztatów uczestnicy mają okazję przeanalizować stroje od czasów prehistorii po czasy obecne, dowiedzieć się jakie funkcje pełniła odzież czy też z jakich materiałów ją wykonywano. Dodatkowo poznają historię igły i maszyny do szycia.
Część praktyczna zajęć obejmuje stworzenie własnego stroju inspirowanego „grafiką z muzealnej szafy” z biodegradowalnych materiałów.
CENA WARSZTATU: 4 ZŁ

2.   Prasztuka

Co malowali ludzie pierwotni na ścianach jaskiń i w jakim celu? Jak przygotowywali swoje farby i jakimi technikami wykonywali malowidła? Jak się podpisywali ? Czego możemy się dowiedzieć o ich życiu ma podstawie tego co po nich pozostało?
Uczestnicy wykonują swoje własne malowidła ścienne, inspirowane sposobem postrzegania świata przez człowieka pierwotnego, na specjalnie przygotowanej  powierzchni.
CENA WARSZTATU: 3 ZŁ

3.   Świat  wycięty z papieru

Warsztaty przybliżają postać Jana Czesława Kosińskiego, który od 1957 roku związał się z Dębicą, gdzie kilkukrotnie wystawiał swoje prace. Najbardziej lubił akwarele, wycinanki, rzeźby w drewnie, malarstwo olejne i na porcelanie.
Uczestnicy warsztatów poznają inspiracje artysty do powstania serii wycinanek oraz mają możliwość własnoręcznie zrobić papierową pracę.  Zajęcia są okazją do stworzenia niebanalnej ozdoby stołu, okien lub drzwi,  do ćwiczeń manualnych oraz ćwiczeń wyobraźni.
CENA WARSZTATU: 4 ZŁ

 4.   Park  militarny  w  akwareli

Warsztaty przybliżają postać Jana Czesława Kosińskiego i jego prace wykonane  techniką akwareli. Podobnie jak artysta, uczestnicy warsztatów oddadzą piękno krajobrazu zimowego włączając w swe dzieła eksponaty militarne parku otaczającego muzeum. Technika: kolaż.
CENA WARSZTATU: 4 ZŁ

5.   Kolory w militari

Celem warsztatów jest zapoznanie ich uczestników ze znaczeniem koloru w kulturze i w dziedzinie wojskowości.
Poznanie symboliki barw i zasad ich kodowania umożliwia  uczestnikom wykonanie abstrakcyjnych portretów z zastosowaniem metody szrafowania, czyli zastępowania koloru  umownym graficznym symbolem.
CENA WARSZTATU: 4 ZŁ

 6.   Detektyw muzealny

Celem warsztatów jest wspomaganie umiejętności samodzielnego zdobywania i analizowania wiedzy przy wykorzystaniu zgromadzonych zbiorów muzealnych.
Uczestnicy zajęć wykonują serię ściśle określonych zadań polegających  m.in. na odnalezieniu na ekspozycji wybranego artefaktu, jego opisie, rysunku, wytłumaczenia użycia, itp.  Zajęcia te  w sposób nietuzinkowy pobudzają uczestników do podświadomego uczenia się, ćwicząc jednocześnie ich pamięć wzrokową i słuchową.

Najlepszy detektyw ma szansę zdobycia nagrody rzeczowej  i tytułu ?Detektywa Muzeum Regionalnego w Dębicy?!
CENA WARSZTATU : 2 ZŁ
 
  • Prosimy o potwierdzenie udziału w  warsztatach z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem.
  • Czas jednego warsztatu waha się w granicach 1 ? 1,5 godz. (w zależności od tematu i grupy wiekowej uczestników) a jego cena od stopnia wykorzystania koniecznych materiałów plastycznych.
  • Warsztaty muzealne w Muzeum Regionalnym w Dębicy prowadzi pani Barbara Ciura.

 
Kontakt : tel. 014 683-74-28,
Lokalizacja :  ul.Ratuszowa 4,   39-200 Dębica
email : sekretariat@muzeumwdebicy.pl
 
Godziny otwarcia w tygodniu :  poniedziałek – NIECZYNNE
                                                  wtorek-piątek  : 8:00 – 15:30

Podziel się z innymi

Shares

Więcej informacji...

My i nasi partnerzy uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika my i nasi partnerzy możemy korzystać z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych oraz identyfikację poprzez skanowanie urządzeń.

Kliknięcie w przycisk poniżej pozwala na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych przez nas i naszych partnerów, zgodnie z opisem powyżej. Możesz również uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych informacji i zmienić swoje preferencje zanim wyrazisz zgodę lub odmówisz jej wyrażenia. Niektóre rodzaje przetwarzania danych nie wymagają zgody użytkownika, ale masz prawo sprzeciwić się takiemu przetwarzaniu. Preferencje nie będą miały zastosowania do innych witryn posiadających zgodę globalną lub serwisową.